Dronlar bilan bog‘liq jinoiy qilmishlar uchun javobgarlik liberallashtirildi
Prezident tomonidan imzolangan Qonun (O‘RQ-921-son, 15.03.2024 y.) bilan ayrim kodekslarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Jinoyat kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishga ko‘ra:
Uchuvchisiz uchadigan apparatlarni, ularning butlovchi va ehtiyot qismlarini qonunga xilof ravishda olib kirish, o‘tkazish, olish, saqlash yoki ulardan foydalanish, shunday harakatlar uchun ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin sodir etilgan bo‘lsa, quyidagicha jazolanadi:
- BHMning 25 baravaridan 50 baravarigacha (8 mln 500 ming so‘mdan 17 mln so‘mgacha) miqdorda jarima;
- 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari;
- 3 yilgacha ozodlikni cheklash;
- 3 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga quyidagi qo‘shimchalar kiritildi:
Uchuvchisiz uchadigan apparatlarni, ularning butlovchi va ehtiyot qismlarini qonunga xilof ravishda olib kirish, o‘tkazish, olish, saqlash yoki ulardan foydalanish, uchuvchisiz uchadigan apparatlarni, ularning butlovchi va ehtiyot qismlarini musodara qilib, BHMning 10 baravaridan 20 baravarigacha (3 mln 400 ming so‘mdan 6 mln 800 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Mazkur harakatlarni sodir etgan shaxs, agar u uchuvchisiz uchadigan apparatlarni, ularning butlovchi va ehtiyot qismlarini o‘z ixtiyori bilan topshirsa, ma’muriy javobgarlikdan ozod qilinadi.
Ilgari bu norma mavjud emas edi.
Bunda, uchuvchisiz uchadigan apparatlarni qonunga xilof ravishda olib kirish, o‘tkazish, olish, saqlash yoki ulardan foydalanish uchun avval ma’muriy keyin jinoyat javobgarlik belgilandi.

В Узбекистане смягчили наказание за ввоз и использование дронов
15 марта президент подписал Закон о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс и Кодекс об административной ответственности.
В частности, законом устанавливается административная ответственность за незаконный ввоз, передачу, приобретение, хранение или использование беспилотных летательных аппаратов, их комплектующих и запасных частей. Она будет применяться вместо уголовного наказания в отношении лиц, впервые совершивших данное противозаконное деяние.
При этом выявленные в результате административного правонарушения БПЛА будут конфискованы в пользу государства. При добровольной сдаче летательных аппаратов и их комплектующих правонарушителей освободят от ответственности.
В Уголовный кодекс также добавили более мягкие виды наказаний – штраф, исправительные работы и ограничение свободы.
Закон вступит в силу через 3 месяца после официального опубликования, то есть 15 июня текущего года. До этой даты минимально за это правонарушение можно получить до трех лет заключения.