Wildberries Ўзбекистонга 50 млрд сўмдан ортиқ солиқ тўлади
Wildberries («RVB» МЧЖ, Россия резиденти) маркетплейсининг Ўзбекистондаги фаолияти солиқ қонунчилигидаги айрим талабларига мос келмаслиги аниқланди.
Солиқ қўмитаси ахборот хизмати маълумотига кўра, ташкилотда солиқ аудити ўтказилган ва 2022–2024 йиллар учун бюджетга қўшимча ҳисобланган 51,2 млрд сўм (шундан, 42,8 млрд сўм ҚҚС) солиқ тўловлари тўланган.
Қўмита, ўз навбатида, фаолиятни Ўзбекистон қонунчилиги талабларига тўлиқ риоя қилган ҳолда амалга ошириш солиқ органлари билан ўзаро очиқ муносабатларни таъминлаши ва эътирозлар билдириш учун асосларни истисно қилишини эслатмоқда.
Маълумот учун, Wildberries Ўзбекистонда «WB INT EXPORT» МЧЖ шаклида юридик шахс ташкил этиб фаолиятини амалга ошириб келади.
Эслатиб ўтамиз, бир муддат олдин «Temu» электрон савдо платформаси фаолияти Ўзбекистон қонунчилигини бузиб келаётганлиги сабабли жорий йил 20 мартдан эътиборан чекланиши хабар қилинган эди.

Wildberries дополнительно заплатил Узбекистану более 50 млрд сумов налогов
Налоговый комитет Узбекистана установил, что деятельность маркетплейса WILDBERRIES (ООО «РВБ», резидент Российской Федерации) в стране не полностью соответствует некоторым требованиям налогового законодательства.
WILDBERRIES осуществляет свою деятельность в Узбекистане через юридическое лицо в форме ООО «WB INT EXPORT».
В организации был проведен налоговый аудит, по результатам которого за 2022–2024 годы в бюджет были уплачены дополнительные налоговые платежи в размере 51,2 млрд сумов (из них 42,8 млрд сумов НДС).
«Налоговый комитет придерживается единого и объективного подхода ко всем налогоплательщикам, обеспечивая равные условия для исполнения налоговых обязательств», - говорится в сообщении.