Қозоғистон суди ўзбекистонликни умрбод қамоқ жазосига ҳукм қилди
Қозоғистоннинг Ғарбий Қозоғистон вилоятида тўрт нафар ватандошини ўлдирган 48 ёшли ўзбекистонлик умрбод қамоқ жазосига ҳукм қилинди.
Хабар қилинишича, 48 ёшли айбланувчи 2024 йил май ойида Байтерек туманида даҳшатли жиноятга қўл уради.
У 9 май куни шерикларидан бирининг туғилган кунида спиртли ичимлик таъсирида бошқа бир ўзбекистонлик фуқаро билан низолашиб, жанжал кўтаради. Уни бир неча марта ташқарига олиб чиқиб, тинчлантиришга уринишади. Лекин у яна қайтиб кириб, болта кўтариб шерикларига таҳдид қилади ва «ҳозир ҳаммангизни ўлдираман», дея бинодан чиқиб кетади. Бир муддатдан сўнг бензин солинган идишни кўтариб киради ва уни ёниб турган газ плитаси устига ташлайди. Бино ёнувчи материаллар билан жиҳозлангани сабаб аланга тез тарқайди ва бирдан ёниб кетади.
Оқибатда эса тўрт нафар эркак олган куйиш жароҳатлари натижасида воқеа жойида ҳалок бўлган, яна бир киши термик куйиш жароҳати олган. Марҳумлар икки ака-ука Худайбердиевлар ва яна икки ака-ука Намозовлар экани аниқланган.
Суд терговида айтилишича, уларнинг барчаси мавсумий ишлар учун Қозоғистонга келган ва вақтинчалик тураржойларда яшаган.
Судда жабрланувчилар ва гувоҳлар айбланувчига энг оғир жазони сўрашган.
Айбланувчи эса ўз айбини қисман тан олиб, идишда бензин эмас, сув бор деб ўйлаганини ва одам ўлдиришни қасд қилмаганини айтган. Бироқ, суд унинг сўзларига шубҳа билан қаради ва уни икки ёки ундан ортиқ одамни ўлдиришда айбдор деб топиб, умрбод қамоқ жазосига ҳукм қилди.

Узбекистанца в Казахстане приговорили к пожизненному сроку за убийство 4 соотечественников
В мае 2024 года в районе Байтерек Западно-Казахстанской области произошло ужасающее преступление. Тогда в огне погибли четверо граждан Узбекистана, ещё один получил ожоги.
Согласно материалам дела, в день трагедии между Ш.Ж. и его соотечественником произошел конфликт.
«9 мая они отметили день рождения одного из них. Ш.Ж. был в состоянии алкогольного опьянения. Его несколько раз выводили, успокаивали, но он снова заходил и кидался топором и вилами. В итоге не успокоился, со словами «я вас всех убью сейчас» вышел из строения, взял канистру с бензином и бросил на газовую плиту, на которой готовился завтрак. Строение было оборудовано из легковоспламеняющихся материалов и резко загорелось. На месте от полученных ожогов скончались четверо мужчин, ещё один человек получил термические ожоги. Погибшие - два брата Худайбердиевых и два брата Намазовых», - рассказал судья Аслабек Дюсенгалиев.
Сам осужденный вину признал частично. По его словам, он думал, что в канистре был не бензин, а вода и просил переквалифицировать дело на убийство по неосторожности. Однако суд отнёсся к его словам скептически.
Приговором суда Ш.Ж. признан виновным в убийстве двух и более лиц. Ему назначено наказание в виде пожизненного лишения свободы. Наказание он будет отбывать в учреждении уголовно- исполнительной системы средней безопасности.