Президент йирик қурилиш майдонида бўлди (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев 15 октябрь куни Олмалиқдаги «Ёшлик-1» кони ҳамда унинг негизида қурилаётган 3-мис бойитиш фабрикасини кўздан кечирди.
Олмалиқ кон-металлургия комбинатирангли, нодир ва қимматбаҳо металлар қазиб чиқаришда етакчи. Мамлакатимиз ялпи саноат маҳсулотининг 5 фоизи, саноат маҳсулотлари экспортининг 6 фоизи унинг ҳиссасига тўғри келади. Комбинат тизимида 35 мингга яқин киши ишлайди.
Ўтган йили 148 минг тонна мис, 17тоннадан зиёд олтин, 162 тонна кумуш ишлаб чиқарилган. 1 миллиард 100 миллион долларинвестиция ўзлаштирилиб, 662 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинган.
Кейинги йилларда геологик қидирувлар ва инвестициялар миқдори ошгани натижасидаишлаб чиқаришнинг янги имкониятлари топилмоқда. Шулардан бири – «Ёшлик-1» кони. Бу ерда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 1 мартдаги қарорига мувофиқ истиқболли инвестициявий лойиҳа амалга оширилмоқда.
Кон ҳудуди 11 минг гектар. Захираси ҳам салмоқли – йилига 65 миллион тонна маъдан. Бу конда олтин, мис, кумуш, молибден, селен каби 13 турдаги қимматли ва нодир металлар бор.
Давлатимиз раҳбари мазкур конда бўлиб, қазиш ишларини кўздан кечирди, мутахассислар билан мулоқот қилди.
«Ёшлик-1» кони маъданларидан юқори қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун Олмалиқ кон-металлургия комбинатининг 3-мис бойитиш фабрикаси барпо этилмоқда. Унинг қурилишига 2021 йил 29 июлда тамал тоши қўйилган эди.
Бу йирик лойиҳанинг қиймати 4,6 миллиард доллар бўлиб, конни қазиш, фабрика ва унинг инфратузилмасини қуришни ўз ичига олади. Ҳозирги кунда 200 миллион куб метр кон юзаси очилган, 41 километр темир йўл ётқизилган, 650 мегаваттли подстанция қўйилган. АҚШ, Буюк Британия, Германия, Туркия, Хитой, Россия ва бошқа Европа давлатларидан ускуналар келтирилган.Фабрика ва бошқа инфратузилмалар қурилиши жадал кетмоқда.
Президентимиз бу ердаги улкан бунёдкорлик ишлари билан атрофлича танишди. Бўлажак заводнинг иқтисодиий самарадорлиги, унда қўлланиладиган илғор технологиялар, иш жараёнидаги қулайликлар ҳақида ахборот берилди.
Мазкур фабрика биринчи босқичда йилига 60 миллион тонна рудани қайта ишлаш қувватига эга бўлади. Бу орқали йиллига 917 минг тонна мис ва 2,5 минг тонна молибден концентратлари ишлаб чиқарилади. 5 минг 600 кишининг бандлиги таъминланади.
Бу йирик лойиҳа турдош саноат тармоқларининг ривожланишига ҳам туртки берди. Масалан, фабрика қурилишига металл конструкциялар етказиб бериш учун 6 та завод ишга туширилди. Муҳандислик, дастурий таъминот ва касб-ҳунар таълими янги даражага чиқмоқда. Янги турар жойлар ва хизматларга талаб пайдо бўлмоқда.
Фабрикада логистика жараёни ҳам қулайлаштирилади. Фабриканинг барча корпуслари орасида конвейерлар бўлади. Бу юк ортиш ва ташишни бартараф этиб, харажатларни қисқартиради.
Иккинчи босқичда қувват 160 миллион тоннага етади ёки бугунги кўрсаткичдан 3 баробарга кўпаяди. Ушбу икки босқич амалга оширилиши натижасида корхона 2028 йилга бориб йилига 400 минг тонна мис, 50 тонна олтин ва 270 тонна кумуш ишлаб чиқариш қувватига эга бўлади. Шу тариқа Олмалиқ комбинати тоғ-кон металлургияси соҳасида дунёдаги энг йирик саноат мажмуаларидан бирига айланади.
Халқаро баҳолаш мезонларига кўра, Олмалиқда миснинг ялпи захираси 45 миллион тоннани, олтин захираси эса 5 минг тоннадан зиёдни ташкил этиши аниқланган. Бу дунё миқёсида ҳам энг йирик ва ноёб кўрсаткичлардир.
Яна бир муҳим томони, бугун дунёда «яшил иқтисодиёт», электр техникаси, электромобиллар саноати жадал ривожланмоқда. Бунинг натижасида 2030 йилга бориб мис маҳсулотларига бўлган эҳтиёж 40 фоизга ортиши кутилмоқда.
Яъни, Олмалиқ комбинати маҳсулотларига узоқ йиллар давомида халқаро даражада бўлади. Келгусида комбинат ишлаб чиқарадиган маҳсулотлар ҳажми 3 мартадан зиёд кўпайиб, унинг қиймати қарийб 8 миллиард долларга етади. 11 мингта янги, юқори технологик иш ўринлари яратилади.
Давлатимиз раҳбари «Enter Steel» механика таъмирлаш корхонаси устахоналарида ҳам бўлиб, янги ускуналар ва иш жараёни билан танишди.

Президент посетил строительство крупного комплекса на Алмалыкском комбинате
Президент Шавкат Мирзиёев 15 октября ознакомился с ходом освоения месторождения"Ёшлик-1" в Алмалыке и строящейся на его базе третьей медно-обогатительной фабрикой.
Алмалыкский горно-металлургический комбинат является лидером в добыче цветных, редких и драгоценных металлов. На его долю приходится 5 процентов валовой промышленной продукции страны и 6 процентов экспорта промышленной продукции. В системе комбината работают около 35 тысяч человек.
В прошлом году было произведено 148 тысяч тонн меди, более 17 тонн золота, 162 тонны серебра. Освоено 1 миллиард 100 миллионов долларов инвестиций, экспортировано продукции на 662 миллиона долларов.
В последние годы в результате увеличения объемов геологоразведочных работ и инвестиций открываются новые производственные возможности. Одной из них является месторождение "Ёшлик-1". В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2017 года здесь реализуется перспективный инвестиционный проект.
Площадь месторождения составляет 11 тысяч гектаров. Его запасы также значительны - 65 миллионов тонн руды в год. Это месторождение содержит 13 видов ценных и редких металлов, таких как золото, медь, серебро, молибден, селен.
Глава государства посетил месторождение, ознакомился с работами по добыче полезных ископаемых, побеседовал со специалистами.
Для производства высокоценной продукции из руд месторождения "Ёшлик-1" возводится третья медно-обогатительная фабрика Алмалыкского горно-металлургического комбината. Закладка фундамента состоялась 29 июля 2021 года.
Стоимость этого крупного проекта составляет 4,6 миллиарда долларов, включая разработку месторождения, строительство фабрики и ее инфраструктуры. В настоящее время вскрыто 200 миллионов кубометров поверхности месторождения, проложен 41 километр железнодорожных путей, установлена подстанция мощностью 650 мегаватт. Доставлено оборудование из США, Великобритании, Германии, Турции, Китая, России и других европейских стран. Ускоренными темпами идет строительство фабрики и другой инфраструктуры.
Президент детально ознакомился с масштабными строительными работами, проводимыми здесь. Была представлена информация об экономической эффективности будущего завода, применяемых в нем передовых технологиях, удобствах в процессе работы.
На первом этапе фабрика будет способна перерабатывать 60 миллионов тонн руды в год. За счет этого ежегодно будет производиться 917 тысяч тонн медных и 2,5 тысячи тонн молибденовых концентратов. Будет обеспечена занятость 5 тысяч 600 человек.
Этот крупный проект также дал импульс развитию смежных отраслей промышленности. Например, введены в строй 6 заводов по поставке металлических конструкций для строительства фабрики. На новый уровень выходят инженерное, IT и профессиональное образование. Возникает спрос на новое жилье и услуги.
На фабрике также будет упрощен процесс логистики. Между всеми корпусами фабрики имеются конвейеры. Это устранитнеобходимость в ручной погрузке и транспортировке руды и сократит расходы.
На втором этапе мощность достигнет 160 миллионов тонн, или в 3 раза превысит начальный показатель. В результате реализации этих двух этапов к 2028 году предприятие будет иметь мощности по производству 400 тысяч тонн меди, 50 тонн золота и 270 тонн серебра в год. Таким образом, Алмалыкский комбинат станет одним из крупнейших в мире промышленных комплексов в сфере горнометаллургическойотрасли.
Согласно международным оценкам, валовые запасы меди в Алмалыке составляют 45 миллионов тонн, а золота — более 5 тысяч тонн. Это один из самых крупных показателей в мире.
Еще одним важным аспектом является то, что сегодня в мире динамично развиваются "зеленая экономика", электротехника, электромобилестроение. В результате к 2030 году ожидается увеличение потребности в медной продукции на 40 процентов.
Это означает, что продукция Алмалыкского комбината будет востребована на международном рынке в течение многих лет. В будущем объем выпускаемой комбинатом продукции увеличится более чем в 3 раза, ее стоимость достигнет почти 8 миллиардов долларов. Будет создано 11 тысяч новых высокотехнологичных рабочих мест.