Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 31 октябрь куни Навоий вилоятига ташриф буюрди.
Бу ҳудуд ривожланган индустрияси билан мамлакатимиз иқтисодиётида катта ўрин тутади. Иқтисодий ва инвестициявий имкониятлар туфайли сўнгги йилларда янги корхоналар кўпайиб бормоқда.
Давлатимиз раҳбари Навоий шаҳридаги «Uzbekistan hydrogen peroxide» қўшма корхонаси фаолияти билан танишди.
Вилоятдаги корхоналарга водород пероксиди доим зарур. Умуман, юртимиз саноат тармоқларида бу кимёвий бирикмага йиллик талаб ўртача 15 минг тоннадан зиёд. Жорий йилда ўз фаолиятини бошлаган «Uzbekistan hydrogen peroxide» қўшма корхонасида шундай талабгир маҳсулот ишлаб чиқарилади.
Қиймати қарийб 30 миллион доллар бўлган лойиҳа доирасида завод қурилиб, Хитой, Ҳиндистон, Туркия, Германия, Италия ва Швециядан замонавий ускуналар келтирилиб ўрнатилди. 80 га яқин киши иш билан таъминланди. Корхона йилига 30 минг тонна водород пероксиди ишлаб чиқариш қувватига эга.
Бу бирикмадан кимё, металлургия, электр техникаси, фармацевтика, тўқимачилик, озиқ-овқат, қишлоқ хўжалиги каби ўнга яқин тармоқда фойдаланилади. Жумладан, қоғоз, маиший ва кимёвий воситалар ишлаб чиқариш, уран ва кобальт маҳсулотлари қазиб олишда фаол қўлланилади. Қадоқларни тозаловчи, сунъий ва синтетик толаларни оқартирувчи восита сифатида ишлатилади.
Асосийси, иқтисодий самарадорлик юқори. Бу ерда табиий газ чуқур қайта ишланиб, бозорбоп маҳсулотга айлантирилади. Мисол учун, 60 фоизли водород пероксиди тиббиётда уч баробар, маиший кимё воситаларида икки баробар қўшилган қиймат яратади.
Корхона лабораториясига ҳам энг сўнгги русумдаги жиҳозлар ўрнатилган. Унда ҳар соатда таҳлил ўтказилади. Бу маҳсулот сифатини доимий назорат қилишда муҳим аҳамият касб этади.
Давлатимиз раҳбари корхонадаги иш жараёнини кўздан кечирди, мутахассислар билан суҳбатлашди.
— Ҳар бир лойиҳадан мақсад - юқори даромад, қўшилган қиймат. Бу корхона шу жиҳатдан маъқул. Энди ишлаб чиқариш барқарорлиги, харидорлар ишончи учун буни кафолатланган хомашё билан таъминлаш керак. Маҳаллийлаштириш дастури асосида қулай шартларда кредит ажратиш ҳам мумкин, — деди Шавкат Мирзиёев.
Мутасаддиларга бу корхона мисолида шундай лойиҳаларни кўпайтириш, тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш бўйича топшириқлар берилди.
Водород пероксиди шу пайтгача Ўзбекистонга катта харажатлар билан фақат чет элдан олиб келинар эди. Энди эса маҳаллий маҳсулот ички эҳтиёжни тўлиқ қоплаб, импорт ўрнини тўлдиради. Шу билан бирга, яқин минатақада бундай корхона йўқ. Шу боис маҳсулот МДҲ ва Европа мамлакатларига ҳам етказиб берилмоқда. Қисқа вақтда қарийб 1,5 миллион долларлик экспорт қилинган. Корхонанинг йиллик экспорт салоҳияти 10 миллион доллар.
Бу суюқ кимёвий маҳсулотларни сақлаш ва етказиб бериш учун шу ернинг ўзида пластик қуйма идишлар тайёрлаш йўлга қўйилган. Корхонани муқобил энергия билан таъминлаш мақсадида қуввати 27 киловатт бўлган қуёш панеллари ўрнатилган.
Яна бир эътиборли жиҳати, илгари мамлакатимиз кимё соҳасида хусусий сектор бўлмаган. Бу корхона сўнгги йилларда соҳага кириб келган тадбиркорлик субъектларидан бири.
Шу ерда корхона фаолиятини янада кенгайтиришга қаратилган лойиҳалар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Хусусан, Туркиянинг «Orbak Metal Industry» компанияси билан гидроген пероксиди ишлаб чиқариш қувватини 45 минг тоннага ошириш, шунингдек, туташ ҳудудда озиқ-овқат саноати лойиҳасини ташкил этиш режалаштирилган.

Президент прибыл в Навои и посетил совместное предприятие, производящее пероксид водорода
Этот регион с развитой индустрией занимает важное место в экономике нашей страны. Благодаря экономическим и инвестиционным возможностям в последние годы увеличивается количество новых предприятий.
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью совместного предприятия «Uzbekistan hydrogen peroxide» в городе Навои.
Пероксид водорода широко используется предприятиями. В целом годовая потребность в этом химическом соединении в отраслях промышленности нашей страны составляет в среднем более 15 тысяч тонн. Именно этот востребованный продукт производится на совместном предприятии «Uzbekistan hydrogen peroxide» начавшем свою деятельность в текущем году.
В рамках проекта стоимостью около 30 миллионов долларов был построен завод и установлено современное оборудование из Китая, Индии, Турции, Германии, Италии и Швеции. Работой обеспечены около 80 человек. Предприятие способно производить 30 тысяч тонн перекиси водорода в год.
Это соединение используется в химической, металлургической, электротехнической, фармацевтической, текстильной, пищевой, сельскохозяйственной и других отраслях. В частности, активно используется в производстве бумаги, бытовых и химических средств, добыче урана и кобальта. Применяется в качестве очистителя упаковок, отбеливателя искусственных и синтетических волокон.
Главное, высокая экономическая эффективность. Здесь природный газ будет глубоко перерабатываться и превращаться в рыночный продукт. Например, 60-процентный раствор пероксида водорода создает в медицине в три раза, в бытовой химии - в два раза больше добавленной стоимости.
В лаборатории предприятия также установлено самое современное оборудование. В нем каждый час проводится анализ, что имеет важное значение для постоянного контроля качества продукции.
Глава государства ознакомился с технологическим процессом на предприятии, побеседовал со специалистами.
– Цель каждого проекта — высокий доход и создание добавленной стоимости. В этом контексте данное предприятие имеет особую значимость. Теперь для обеспечения стабильности производства и повышения доверия покупателей необходимо гарантировать надежные поставки сырья. В рамках программы локализации можно предусмотреть льготное кредитование, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам даны поручения по увеличению количества таких проектов на примере данного предприятия, поддержке предпринимателей.
Пероксид водорода до сих пор ввозился в Узбекистан из-за рубежа с большими затратами. Теперь отечественная продукция полностью покроет внутренний спрос и даже заместит импорт. Вместе с тем предприятию нет аналогов в регионе.
Половина объема произведенной продукции поставляется на внутренний рынок, а остальная часть - в страны СНГ и Европы. За короткое время был осуществлен экспорт почти на 1,5 миллиона долларов. Годовой экспортный потенциал предприятия составляет 10 миллионов долларов.
Для хранения и доставки этих жидких химических продуктов здесь же налажено производство пластиковых литых контейнеров. Для обеспечения предприятия альтернативной энергией установлены солнечные панели мощностью 27 киловатт.
Примечательно, что ранее в химической отрасли нашей страны не было частного сектора. Это предприятие является одним из субъектов предпринимательства, вошедших в сферу в последние годы.
Здесь же представлена информация о проектах, направленных на дальнейшее расширение деятельности предприятия.
В частности, совместно с турецкой компанией «Orbak Metal Industry» планируется увеличить мощности по производству пероксида водорода до 45 тысяч тонн, а также организовать проект пищевой промышленности на прилегающей территории.