Марказий банк фуқароларни янги хавфдан огоҳлантирди
Бугунги кунда фирибгарлар мессенжерлар орқали фуқароларга Марказий банкнинг рамзий белгилари туширилган сохта ҳужжатлар юбориб, уларнинг мобиль қурилмаларига зарарли иловаларни ўрнатишга уринишмоқда.
Мазкур сохта ҳужжатларда гўёки фуқаронинг маблағлари хавфсизлигини таъминлаш учун «молиявий хавфсизлик бўйича мутахассис» томонидан айрим амаллар бажарилиши тўғрисидаги ёлғон ахборот кўрсатилган.
Бу орқали «мутахассис» ниқоби остидаги фирибгар фуқаронинг мобиль қурилмасига зарарли иловани (хусусан, «Безопасность» номли) ўрнатиш орқали ушбу қурилмадаги расм ва ҳужжатлар, SMS-хабарлар ва қўнғироқлар ҳақидаги маълумотларни яширин тарзда қўлга киритади.
«Юқоридаги каби ҳолатларга дуч келсангиз, фирибгарларнинг алдовларига асло ишонманг, иловаларни эса мессенжерлар орқали эмас, балки расмий Google Play ва App Store дўконларидан ўрнатинг», дейилади хабарда.

Центральный банк предупредил узбекистанцев о новом виде мошенничества
Как сообщили в ведомстве, мошенники рассылают гражданам поддельные документы с символикой Центрального банка через мессенджеры и пытаются установить вредоносные приложения на их мобильные устройства.
В поддельных документах содержится ложная информация о том, что якобы «специалист по финансовой безопасности» будет выполнять определенные действия для обеспечения сохранности денежных средств гражданина.
Таким образом, мошенник под видом «специалиста» тайно устанавливает вредоносное приложение (в частности, под названием «Безопасность») и получает доступ к данным об изображениях, документах, SMS-сообщениях и звонках на мобильном устройстве гражданина.
«Если вы столкнетесь с подобной ситуацией, не поддавайтесь уловкам мошенников. Устанавливайте приложения только из официальных интернет-магазинов Google Play и App Store», - говорится в сообщении.