Марказий банк ижтимоий тармоқларда битта жисмоний шахсга битта банк картаси берилиши бўйича меъёрлар ўрнатилаётганлиги тўғрисида ахборот ҳақиқатга тўғри келмаслигини ҳамда бу борада нотўғри маълумотлар тарқатилаётганлигини маълум қилди.
Қайд этилишича, банк карталари билан боғлиқ шубҳали (фрод) операцияларнинг олдини олиш, фирибгарлик схемаларида жисмоний шахсларга тегишли ҳисобварақлар ва банк карталари иштирокини камайтириш мақсадида банклар томонидан битта жисмоний шахсга (битта ЖШШИРга) карталар сонини (виртуал ва кобейджинг карталарини инобатга олган ҳолда) вақтинчалик битта банкда 5 тагача, барча банкларда 20 тагача белгилаш масаласи кўриб чиқилмоқда.
Бунда ушбу талаб чет эл валютасида очилган банк карталарига нисбатан татбиқ этилмаслиги кўзда тутилмоқда.
Бугунги кунда банк карталарига эга жисмоний шахсларнинг қарийб 97 фоизида (22 млн.та) 5 тагача, 3 фоиз (770 мингта) жисмоний шахсда 5-20 гача ҳамда 0,03 фоизда ёки 7 мингта жисмоний шахсда 20 тадан ошиқ карталар расмийлаштирилган.
Жисмоний шахслар номига кўп миқдорда очилган банк карталарини таҳлил қилиш жараёнида, ушбу банк карталарининг бир қисмидан (аксарият ҳолатларда карта эгасининг хабари йўқ) фирибгарлик мақсадларида фойдаланилаётганлиги аниқланган.
Муҳокама қилинаётган меъёрлар аҳолининг банк карталари орқали тўловларни амалга оширишда ноқулайликлар келтириб чиқармайди ва ушбу талаблар тижорат банкларининг банк карталарини эмиссия қилиш фаолиятини тартибга солишга қаратилган.
Ўз навбатида, Марказий банк бу борада вазиятни мунтазам кузатиб боришини маълум қилади.
Шунингдек, ушбу талаблар тўлиқ тайёр бўлгандан кейин журналистлар ва кенг жамоатчилик муҳокамасига ҳавола қилинади, дейилади ахборотда.

Центральный банк рассказал, сколько банковских карт можно будет открыть на одного человека
В соцсетях распространились сообщения о том, что физическим лицам будет разрешено открывать только одну банковскую карту. В Центральном банке опровергли данную информацию.
Как сообщили в пресс-службе регулятора, в настоящее время рассматривается вопрос о введении временного ограничения на количество карт, которые могут быть оформлены на одно физическое лицо, до пяти в одном банке и до 20 во всех банках в совокупности (включая виртуальные и кобейджинговые).
Это делается с целью предотвращения подозрительных (мошеннических) операций с банковскими картами и снижения их использования в схемах мошенничества.
Отмечается, что данное требование не будет распространяться на банковские карты, открытые в иностранной валюте.
Согласно статистике, в настоящее время около 97% физических лиц (22 млн человек) имеют до пяти карт, 3% (770 тысяч человек) — от пяти до 20, 0,03% (7 тысяч человек) — свыше 20.
В ходе анализа было выявлено, что часть карт используется в мошеннических целях без ведома владельца.
Сообщается, что меры не создадут неудобств для граждан при осуществлении платежей с использованием банковских карт. Они направлены на регулирование эмиссионной деятельности коммерческих банков в отношении банковских карт.
После окончательной доработки этих требований они будут представлены на обсуждение широкой общественности.