Тошкентда Олий суд ходими 10 минг доллар пора билан қўлга тушди (видео)
Тошкентда Олий суднинг Жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати катта консультанти фуқародан 10 минг АҚШ доллари олган вақтида қўлга олинди.
Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда қўлга олинган ушбу амалдор муқаддам судланган 2 нафар шахсга нисбатан Олий суднинг Жиноий ишлар бўйича судлов ҳайъатида кассация тартибида кўрилаётган жиноят ишини Фарғона вилоят судига ўтказган ҳолда, уларнинг оқланишига ёрдам беришни ваъда қилган.
Шунингдек, Давлат хавфсизлик хизматининг Сурхондарё вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан вилоят суди Иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъатининг судья катта ёрдамчиси маҳаллий тадбиркорнинг ишончига кириб, унинг аппеляция босқичида кўрилаётган даъво аризаларини судьялар орқали ижобий ҳал қилиб бериш эвазига 6 минг АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Тезкор суриштирув ҳаракатлари давомида, судья катта ёрдамчиси муқаддам тадбиркорнинг Термиз туманлараро иқтисодий судига киритган даъво аризасини ижобий ҳал қилиб бериш эвазига 2 минг АҚШ доллари талаб қилиб, 600 АҚШ доллари олганлиги ҳам маълум бўлди.
Ҳозирда мазкур шахсларга нисбатан Жиноят Кодексининг 168 ва 28,211-моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, қамоққа олиш тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.

В Ташкенте сотрудник Верховного суда попался на крупной взятке (видео)
В ходе оперативного мероприятия, проведенного СГБ, в Ташкенте был задержан старший консультант коллегии по уголовным делам Верховного суда при получении взятки.
Задержанный обещал за 10 тысяч долларов помочь в оправдании двух ранее судимых граждан, передав уголовное дело в кассационном порядке Верховного суда в Ферганский областной суд.
Также сотрудниками Сурхандарьинского областного управления СГБ был задержан старший помощник судьи судебной коллегии Сурхандарьинского областного суда по экономическим делам.
Мужчина, войдя в доверие к местному предпринимателю, обещал за 6 тысяч долларов помочь получить положительное решение по его искам на стадии апелляции через судей.
Выяснилось, что ранее задержанный потребовал 2 тысячи долларов в обмен на положительное решение по иску, поданному бизнесменом в Термезский межрайонный экономический суд, и получил 600 долларов из требуемой суммы.
По данным фактам возбуждены уголовные дела по ст. 168 (Мошенничество) и ст. 211 (Дача взятки) УК РУз, к ним применена мера пресечения в виде заключения под стражу.