Собиқ вазир етти йилга қамалди
Уй-жой коммунал хўжалиги вазири (2017-2021 йиллар) ва Нурафшон шаҳар ҳокими (2021-2023 йиллар) лавозимида ишлаган Музаффар Солиев 7 йилга қамалди.
Суд ҳукмига кўра, у Жиноят кодексининг 167-моддаси (Ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) «а» ва «в» бандлари, 209-модда (Мансаб сохтакорлиги) 2-қисмининг «а», «б» бандларида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилган.
Музаффар Солиев 3 йил мансабдор ва моддий жавобгар шахс лавозимида ишлаш ҳуқуқидан маҳрум қилинган ва узил-кесил 7 йил муддатга озодликдан маҳрум қилинган. Жазони умумий тартибли колонияларда ўтаттириш белгиланган.
Эслатиб ўтамиз, бир йил муқаддам Музаффар Солиев ишдан олиниб, жавобгарликка тортилиши мумкинлиги хабар қилинганди.

Бывший министр ЖКХ осужден на 7 лет
Шайхантахурский районный суд по уголовным делам Ташкента 13 марта признал бывшего министра жилищно-коммунального обслуживания (2017−2021) и хокима (2021−2023) города Нурафшон  Музаффара Солиева виновным по пунктам «а» и «в» части 3 статьи 167 (хищение путём присвоения или растраты в особо крупном размере, организованной группой или в её интересах) и пунктам «а» и «б» части 2 статьи 209 (должностной подлог, совершенный повторно или опасным рецидивистом; в интересах организованной группы) Уголовного кодекса Узбекистана.
Согласно приговору суда, бывший хоким и министр был лишен права занимать должности, связанные с материальной ответственностью, на 3 года и приговорен к 7 годам лишения свободы. Наказание он будет отбывать в колонии общего режима.
Апелляционная инстанция оставила приговор суда первой инстанции без изменений своим решением от 30 июля текущего года.