Бухоро вилоятида контрабанда тамаки маҳсулотининг жуда йирик партияси қўлга тушди
Кўпинча тамаки маҳсулотини бошқа товарлар ниқоби остида, шунингдек қалбаки транзит кўринишида олиб киришга уринадилар.
Бу гал Божхона қўмитаси ходимлари томонидан Бухоро вилояти ҳудудида БААдан Хитой томон йўл олган машина тўхтатилиб, текширув олиб борилганда 17 млрд сўмлик 866 минг қути тамаки маҳсулоти баёнотга киритилмагани аниқланди.
Қалбаки транзит ҳодисалари – Ўзбекистонга ноқонуний сигарет олиб киришнинг энг кўп учрайдиган усулларидан. Товар партияси олиб кирилади, кейин мамлакат ҳудудига киши билмас «сингиб» кетади. Бу муаммони ҳал қилиш учун мажбурий депозит жорий этиш лозимлиги кўп айтилган эди, бу ҳақда кўп марта ёзилди ва ниҳоят тегишли қарор қабул қилинди.
2024 йил 1 сентябрдан бошлаб Ўзбекистон ҳудуди орқали олиб ўтиладиган тамаки маҳсулотлари транзити бўйича алоҳида чоралар жорий этилади. Унга кўра, юк ташувчилар Ўзбекистон Республикаси Божхона органлари депозит ҳисобига тегишли божхона тўловлари суммасини киритишлари лозим бўлади. Тамаки маҳсулоти Ўзбекистон ҳудудидан олиб чиқиб кетилгани тасдиқланганидан кейин тўланган сумма қайтарилади.
Албатта, қонунлар такомиллашмоқда лекин янги қоидалар кучга киргунига қадар хотиржам бўлмаслик керак.
Бутун мамлакат бўйлаб ноқонуний сигарет савдоси юқори даражада кузатилмоқда. Бу айниқса Фарғона водийси ҳудудларида яққол сезилади. Фақатгина Андижоннинг ўзида ноқонуний тамаки маҳсулотлари савдоси 47,3 фоизга чиққан.
Агар қатъий чоралар кўрилмаса, бундай даҳшатли рақамлар бутун мамлакатда кузатила бошлайди. Бундан ташқари, контрабанда тамаки билан бирга Ўзбекистонга янада хавфлироқ товарлар: тақиқланган моддалар, контрафакт дорилар, қурол ва бошқа кўплаб товарлар кириб келади. Масалан, Фарғона вилоятининг ўзида 2024 йилда умумий қиймати 2 млрд сўм бўлган 352 дона дори воситалари мусодара этилган.

В Бухарской области задержали крупнейшую партию контрабандных сигарет
Табачную продукцию часто пытаются маскировать под другие товары, а также их пытаются ввозить под видом ложного транзита.
В этот раз была задержана машина следовавшая из ОАЭ в Китай. В ходе проверки, сотрудники Таможенного комитета обнаружили 866 тысяч не заявленных пачек сигарет на сумму 17 млрд сумов.
Случаи ложного транзита — один из самых частых способов доставки нелегальных сигарет в Узбекистан. Партии завозятся, а потом незаметно «растворяются» на территории. Для решения данной проблемы необходимо ввести обязательный депозит, о котором много писали и наконец приняли соответствующее постановление.
С 1 сентября 2024 года вводятся особые меры по транзиту табачных изделий через Узбекистан. Перевозчики грузов должны будут внести сумму соответствующую таможенным платежам на депозитный счёт Таможенных органов Республики Узбекистан. После подтверждения вывоза табачной продукции с территории Узбекистана, уплаченная сумма подлежит возврату.
Кончено законы совершенствуются, но пока новые положения не вступили в силу, расслабляться нельзя.
Высокий уровень торговли нелегальными сигаретами наблюдается по всей стране. Особенно сильно это заметно в регионах Ферганской долине. Только в Андижане уровень нелегальной торговли табачными изделиями достигает 47,3%.
Если не принять действенные меры, такие пугающие цифры будут наблюдаться по всей стране. Кроме того, вместе с контрабандным табаком в Узбекистан попадают и более опасные категории товаров: запрещены вещества, контрафактные лекарства, оружие и многое другое. Например в той же Фергане с начала 2024 года было конфисковано 352 единицы лекарственных средств на сумму 2 млрд сумов.