Бош прокуратура россиялик журналистнинг ўлими билан боғлиқ ҳолат бўйича маълумот берди
Тошкентдаги меҳмонхонада уч киши вафот этгани маълум бўлди. Аввалроқ икки россиялик қурбон бўлгани хабар берилганди
2024 йил 20 октябрь куни Миробод туманида жойлашган меҳмонхонада Россия Федерацияси фуқаролари 1979 й.т Радченко Максим ва 1977 й.т Паперная Инесса Викторовналарнинг вафот этганлиги аниқланган.
Бундан ташқари, ушбу меҳмонхонанинг бошқа хонасидан Ўзбекистон Республикаси фуқароси 1976 й.т. У. Х.Н. нинг ҳам вафот этганлиги аниқланган, дейилади Бош прокуратура хабарида.
Дастлабки суд тиббий ташхисига кўра, марҳумларнинг ўлими номаълум этиологияли заҳарланишдан келиб чиққанлиги кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 186-моддаси 4-қисми “а” банди билан жиноят ишини қўзғатилди. Тергов ҳаракатлари олиб борилмокда.

Российская журналистка и двое мужчин найдены мертвыми в одном из отелей Ташкента
В отеле в Ташкенте 20 октября были обнаружены мёртвыми три человека, включая двух граждан России. Об этом сообщает «Газета.uz» со ссылкой на пресс-службу Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Российский канал Baza сообщил, что в отеле «Караман палас» скончались россиянка Инесса Паперная (1977 года рождения), работавшая в журнале «Профиль» и внештатным автором в «Ленте.ру», и её друг (1979). В генпрокуратуре подтвердили эту информацию.
Кроме того, отметили в ведомстве, в ванной комнате другого номера отеля был обнаружен мёртвым гражданин Узбекистана (1976).
Согласно предварительному судебно-медицинскому диагнозу, смерть трёх человек вызвало отравление неизвестной этиологии.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 186 Уголовного кодекса (выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности), ведутся следственные действия.
В сообщении Baza говорится, что погибшие могли отравиться газом, который попал в вентиляционную систему после чистки бассейна.