Россия сайтларида оммавий носозлик кузатилмоқда
Россиядаги ru. домен зонаси веб-сайтлари носозлик кузатилди, фойдаланувчилар турли қийинчиликларга учрамоқда. Бу ҳақда Downradar хизмати маълумотларига асосланиб, «РИА Новости» хабар берди.
Қайд этилишича, носозлик Москва вақти билан 19:30 атрофида бошланган. Шу билан бирга, Москва ва Москва вилояти, Санкт-Петербург, Свердловск вилояти, Новосибирск вилояти ва Татаристон аҳолисидан шикоятлар келиб тушмоқда.
Яндекс, Озон, Авито ва бошқа йирик сайтлар фаолиятида тўхтатилишлар бўлмоқда.
Бундан олдин, Россиянинг энг йирик уяли алоқа операторлари кенг кўламли носозлик ҳақида хабар берган.
Россия Федерацияси Рақамли ривожланиш, алоқа ва оммавий коммуникациялар вазирлиги носозликлар тез орада бартараф этилишини билдирган. Вазирлик хабарига кўра, муаммолар DNSSEC глобал инфраструктураси билан боғлиқ.
DNSSEC бу маълумотларнинг яхлитлиги ва ишончлилигини таъминлайдиган DNS протоколининг кенгайтмалари тўпламидир.

Масштабный интернет-сбой по всей России: Не работают сайты и приложения
Не открываются сайты в зоне .ru, в том числе «Яндекс», Mail, VK, а также не работают банковские приложения, игровые сервисы и маркетплейсы Ozon, Wildberries и прочие. На сбой в работе Ozon пожаловались более полутора тысяч россия. В частности, не работают сайты российских банков, таких как «Тинькофф», «Сбер» и другие.
Отмечается, что проблемы в доменной зоне .ru могут быть связаны с проблемами с DNSSEC — набором протоколов, обеспечивающих безопасность пользователей сети.
В «Билайне» и «Мегафоне» заявили, что их сети работают стабильно, а проблема вне зоны ответственности операторов.
Изображение: Telegram Mash
Координационный центр доменов .RU/.РФ выпустил заявление на фоне глобального сбоя в рунете.
«Возникла техническая проблема, затронувшая зону .ru, связанная с глобальной инфраструктурой DNSSEC. Специалисты технического центра интернет и МСК-IX работают над ее устранением. В настоящее время для абонентов НСДИ проблема решена. Идут восстановительные работы», — сообщил администратор национальных доменов.