Ўзбекистонликлар Россиядан кўчмас мулк сотиб олишда биринчи «учталик»да
2024 йилда Россияда кўчмас мулк сотиб олиш бўйича Ўзбекистон фуқаролари хорижий харидорлар орасида етакчи ўринлардан бирини эгаллаган. Норезидентлар томонидан амалга оширилган кўчмас мулк билан боғлиқ операцияларнинг 15 фоизи ўзбекистонликлар ҳиссасига тўғри келади.
«Известия» нашрининг ёзишича, ўзбекистонликлардан ташқари Беларус (21 фоиз) ва Қозоғистон (18 фоиз) фуқаролари ҳам Россия кўчмас мулкини сотиб олишда фаол. Барча хорижликлар, жумладан, Ўзбекистон фуқаролари ҳам Москва (65 фоиз), Санкт-Петербург (10 фоиз) ва Москва вилоятидан (15 фоиз) квартира сотиб олишни афзал кўришган.
Флип инвестиция компанияси маълумотларига кўра, 2024 йил сентябрь ойидан бошлаб Россиядан кўчмас мулк сотиб олиш борасида хорижий фуқаролар иштирокидаги битимлар сони барқарор ўсиб бормоқда.

Узбекистанцы стали чаще покупать недвижимость в России
С сентября 2024 года на рынке недвижимости России наблюдается активный рост сделок с нерезидентами страны. На них приходится около 20% от общих продаж, пишут «Известия».
Среди активных приобретателей жилья – граждане Узбекистана (15%), Белоруссии (21%), Казахстана (18%), Таджикистана (10%), Туркменистана (10%), Китая (2%). Об этом рассказал гендиректор инвестиционной компании на рынке недвижимости России «Флип» Евгений Шавнев.
Спрос со стороны нерезидентов в основном концентрируется на Москве (65%), затем идут Санкт-Петербург (10%), Московская область (15%), а остальные регионы занимают всего 10%.
Чаще всего, по словам Евгения Шавнева, покупатели приобретают квартиры в жилищном комплексе бизнес- или комфорт-плюс класса за наличные.
Отмечается, что в 70% случаев покупка не носит инвестиционного характера, а рассматривается для проживания в перспективе одного-пяти лет.