«Mening fikrim» portali — jamiyat ko‘zgusi
Misollar esa ko‘p. Ulardan biri: «Mening fikrim» saytida foydalanuvchilarning faolligi. Portalni yaratishdan asosiy maqsad ham fuqarolarning jamiyat va davlat boshqaruvidagi ishtirokini kengaytirish edi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 35-moddasida qayd etilganidek: «Har bir shaxs bevosita o‘zi va boshqalar bilan birgalikda vakolatli davlat organlariga, muassasalariga yoki xalq vakillariga ariza, taklif va shikoyatlar bilan murojaat qilish huquqiga ega».
Daraxtlarni kesishmi yoki avtomobildagi oynalarni tonirovka qilishmi, Namangan viloyatida piyodalar uchun ko‘prik o‘rnatishmi yoki Orolbo‘yi himoyasi muammolarimi — bugungi kundagi barcha dolzarb mavzular shu portalda mavjud. Ushbu satrlar yozilayotgan paytda portalda jami 3 285 ta jamoaviy murojaat bo‘lib, ularga 24 524 ta izoh kelib tushgandi. Odamlarimiz befarqmas. Takliflarning hammasi ham O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining palatalari tomonidan ko‘rib chiqilishi uchun yetarli 10 mingta ovoz yig‘maydi. Ammo barcha murojaatlar e’tiborga olinishi — shubhasiz haqiqat.
IMEI fenomeni
O‘tgan hafta «Mening fikrim» veb-portalidagi «Mobil qurilmalarning IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazishni soddalashtirish haqida» taklif fenomenal tarzda tez 10 mingta ovoz yig‘di. Muallif fikriga ko‘ra, ro‘yxatdan o‘tkazishni soddalashtirish, to‘lovni esa umuman bekor qilish kerak. Chunki, muallif yozishicha, «hozirgi globallashuv davrida aholini qo‘llab-quvvatlash, ortiqcha to‘lovlarni bekor qilgan ma’qul».
Taklif keng omma tomonidan qo‘llab-quvvatlangani tushunarli. Balki avtomobil va tonirovka masalasi barchaga ham qiziqmasdir, lekin mamlakatimizda telefonlar soni avtomobillarga qaraganda o‘n barobar ko‘p.
Ta’kidlash kerakki, taklif mobil qurilmaning xalqaro identifikatori hisoblangan IMEI-kodini ro‘yxatdan o‘tkazishni bekor qilishga chaqirmayapti.
IMEI-kodining foyda va ahamiyati to‘g‘risida jamoatchilikni xabardor qilish uchun olib borilgan tushuntirish ishlari o‘z samarasini berdi. Iste’molchilar, masalan, IMEI raqamiga ko‘ra, kulrang importga qarshi kurashish va o‘g‘irlangan telefonlarni masofadan turib ham blokirovka qilish mumkinligini tushunmoqdalar.
Telefonlarni o‘g‘irlash endi befoyda
Bizda xalqaro tajribaga murojaat qilishni uncha xush ko‘rmaydilar. Har doim: «Bizni Fransiya bilan taqqoslamang?» deydigan inson topiladi, masalan. Uzoqqa bormaymiz.
Ukraina. Barcha mobil qurilmalarni majburiy IMEI ro‘yxatdan o‘tkazish 2009-yilda joriy etilgan.
Ozarbayjon. IMEI ro‘yxatga olish tizimi 2013-yil may oyida ishlay boshladi.
Qozog‘iston. IMEI-kod + SIM-karta + shaxsiy IIN sxemasi bo‘yicha qurilmalarni majburiy ro‘yxatdan o‘tkazish qoidalari 2019-yilda kuchga kirgan.
Qo‘shnilarimiz aytishmoqchi: «Qozog‘istonda uyali telefonlarni o‘g‘irlashni befoyda yumushga aylantirdik».
Turkiya. Mavzu bo‘yicha ko‘plab maqolalardan ko‘ra ziyod ma’lumot beruvchi juda qiziq bir fakt: 2006—2010-yillarda Turkiyada IMEI boshqaruv tizimi 10,5 milliard AQSh dollari miqdorida qo‘shimcha soliq daromadini olib keldi. Uyali telefonlarni o‘g‘irlash holatlari deyarli 95 foizga kamaydi.
Rossiya Federatsiyasi. Soliqdan bo‘yin tortib noqonuniy yoki hisobga olinmagan holda mobil qurilmalarni olib kirish natijasida Rossiya budjetining zarari yiliga umumiy hajmi 16,6 milliard rubl (260 million AQSh dollaridan ortiq)ni tashkil etadi.
Qarshilik. «Cui bono?» «Bundan kimga naf?»
«Mening fikrim» veb-portalida faqat mobil qurilmalarning IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazishni soddalashtirish va uni bepul qilish taklif etilayotgan bo‘lsa, ro‘yxatga olishni to‘liq olib tashlashni taklif qilayotgan ba’zi doiralar ham bor.
Shu o‘rinda bunday takliflar qayerdan oyoq olayotgani qiziq.
Muammoning mohiyatini tushunish uchun biz Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Shuhrat Shamsutdinov keltirgan bir nechta raqamlarga nazar tashlaymiz. Ularni diqqat bilan ko‘zdan kechiring.
2018-yil. Mamlakatimizga umumiy qiymati 1,8 million dollarga teng 13,5 ming dona telefon olib kelingan.
2019-yil. O‘n oy davomida, yanvardan-oktyabrgacha 5,5 million dollarlik 80 mingta telefon olib kirilgan. Ikki oy ichida esa, ya’ni 2019 yilning noyabr-dekabr oylarida O‘zbekistonga rasman olib kirilgan mobil telefonlar soni 460,8 mingtani, qiymati esa 17,4 million dollarni tashkil etgan.
2020-yil. Yanvar va fevralda mamlakatga umumiy qiymati 8,5 million AQSh dollariga teng 110,4 mingta mobil qurilma olib kirilgan.
Raqamlar go‘yoki 2019-yil oxiriga kelib mamlakatimizga mobil qurilmalar importi keskin o‘sganiga ishora qilayotgandek. Ammo, shunisi ham borki, 2018-yilda 13,5 mingta emas, balki 400 mingdan 500 mingtagacha telefon olib kirilgandir, buncha qurilma olib kirilmaganiga hech kim kafolat berolmaydi.
Bemalol aytish mumkinki, bozorlarimizda yuz minglab telefonlar noqonuniy ravishda sotilgan, ularning sotuvidan tushgan mablag‘lar davlat budjetini aylanib o‘tib ketgan...
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining «O‘zbekiston Respublikasida mobil qurilmalarni hisobga olish tizimini tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroridan so‘ng, ushbu normativ hujjatda belgilangan qoidalar natijasida budjet daromadlari mobil qurilmalar importidan sezilarli darajada oshdi.
Mana statistika.
2018-yil. 5,1 milliard so‘m kelib tushdi.
2019-yil. Yanvar-oktyabr. 10,3 milliard so‘m kelib tushdi.
2019-yil. Noyabr-dekabr. 27,2 milliard so‘m kelib tushdi.
2020-yil. Birinchi yarim yillikda 22,2 milliard so‘m mablag‘ kelib tushdi.
Shuncha pul panada yotgandi. Adolatsiz raqobat yo‘liga o‘tib olgan, soliqlardan bo‘yin tovlab yurganlarga bu xush kelmasligi aniq edi. Mobil qurilmalarni qonuniy ravishda olib kirib sotayotganlar uchun esa qabul qilingan qaror halol raqobat kurashida faqat yordam bermoqda.
Ko‘pmi yo oz?
Endi savol tug‘iladi: nima uchun IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazishda jismoniy shaxslar 44 600 so‘m to‘laydilar (IMEI-kodiga bazaviy hisoblashdan 20 foiz)?
Chindan ham juda ko‘pmi? Statistikaga ko‘ra, foydalanuvchilar o‘rtacha har ikki yilda mobil telefon va smartfonlarni o‘zgartiradilar. Agar jami to‘lovni ikki yilga bo‘lsangiz, oyiga 1858 so‘mdan bo‘ladi. Telefonni har yili o‘zgartirsangiz ham oyiga 3717 so‘m.
Oyiga to‘langan 3717 so‘m qayerga ketmoqda?
Birinchi navbatda, IMEI asosida ro‘yxatga olish tizimi uchun uskunalar va texnologiyalar uchun.
Mamlakatda, ayniqsa qishloq va chekka hududlarda, sayyohlik va dam olish joylarida telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish bilan bog‘liq loyihalarni amalga oshirish uchun.
Davlat muassalarida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etishga qaratilgan loyihalarni moliyalashtirish uchun.
Ana shu xayrli ishlar uchun ajratilgan mablag‘lardan maqsadli foydalanish parlament tomonidan nazorat qilinadiki, bu ham ma’lumotlar shaffofligini ta’minlaydi.
«Qosh qo‘yaman deb...»
Mobil qurilmalarning IMEI-kodlarini ro‘yxatdan o‘tkazish mavzusi har birimiz uchun taalluqli ekanini ayni masala atrofidagi qizg‘in bahs-munozaralar ham tasdiqlaydi. Muhokamaga qo‘yilgan taklifni sanoqli kunlar ichida 74 mingdan ortiq inson o‘qidi, 400 dan ziyod fikrlar qoldirildi.
Faqat ana shu ro‘yxatga olish narxi, jarayonni osonlashtirish borasidagi bahslarda «qosh qo‘yaman deb ko‘z chiqarib qo‘ymaslik», «kulrang bozor» tarafdorlariga yutqazib qo‘ymaslik muhimligini unutmasligimiz lozim.

IMEI и каждый из нас
Примеров этому множество. Один из них: активность пользователей на веб-портале «Mening fikrim». Портал и разработан был именно для того, чтобы расширить участие граждан в управлении делами общества и государства. Точно так, как предусмотрено статьёй 35 Конституции Республики Узбекистан: «Каждый имеет право, как отдельно, так и сообща с другими лицами, обращаться с заявлениями, предложениями и жалобами».
На портале все злободневные темы сегодняшнего дня. Будь это вырубка деревьев или тонировка стёкол автомобилей, установка пешеходного моста в Наманганской области или защита Приаралья. На момент написания этих строк на портале было 3 285 коллективных обращений, которые получили 24 524 комментариев. Наш человек неравнодушен.
Не все предложения набирают 10 тысяч голосов, чтобы оно было рассмотрено палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Но то, что все принимаются во внимание: бесспорно.
Феномен IMEI
На прошлой неделе на веб-портале «Mening fikrim» предложение «Об упрощении регистрации IMEI-кода мобильных устройств» феноменально быстро набрало 10 тысяч голосов. Автор предложения считает, что регистрацию нужно упростить, а плату отменить вовсе. Потому что, пишет автор, «в эпоху глобализации считаю важным упразднить излишние сборы».
Понятен массовый отклик. Если автомобиль и тонировка не каждого касается, то телефонов в стране раз десять больше, чем автомобилей.
Особо нужно отметить, что данное предложение не призывает отменить регистрации IMEI-кода, международного идентификатора мобильного устройства.
Разъяснительная работа, проведённая по информированию населения о пользе и значении IMEI-кода дала свои плоды. Потребители понимают, что по номеру IMEI  например позволяется вести борьбу с серым импортом и удалённое блокирование украденных телефонов.
Кража телефонов стала бесполезной
У нас не очень любят, когда ссылаются на международный опыт. Всегда найдётся человек, который скажет: «Что вы нас сравниваете с Францией?», например. Мы не будем ходить так далеко.
Украина. Обязательная регистрация IME) всех мобильных аппаратов введена в 2009 году.
Азербайджан: система регистрации начала действовать в мае 2013 года.
Казахстан. Правила обязательной регистрации устройств по схеме IMEI-код + SIM-карта + ИИН лица вступили в действие в 2019 году.
Турция. Очень интересный факт, который скажет больше, чем много статей на эту тему: в Турции система контроля IMEI только за период с 2006 по 2010 г. принесла 10,5 млрд долларов США дополнительной налоговой прибыли. Количество же краж сотовых телефонов упало почти на 95%.
Российская Федерация. Совокупный объём потерь бюджета России от неуплаты налогов при нелегальном или неучтенном ввозе мобильных устройств достигает 16,6 млрд рублей (свыше 260 млн. долларов США) в год.
Как сказали наши соседи: «Мы сделали кражу мобильных телефонов на территории Казахстана бесполезной».
Противодействие. «Cui bono?» — «Кому это выгодно?»
Если на веб-портале «Mening fikrim» предлагается лишь упростить регистрацию IMEI-кода мобильных устройств и сделать бесплатной, то есть определенные круги, предлагающие отмерить регистрацию вовсе.
Вот тут уже интересно посмотреть: откуда растут ноги у таких предложений.
«Cui bono?» — «Кому это выгодно?»
Чтобы понять суть проблемы, рассмотрим несколько цифр, которые приводит Шухрат Шамсутдинов, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса. Внимательно вникайте в цифры.
2018 год. В страну завезли 13,5 тысяч телефонов на общую сумму 1,8 миллиона долларов.
2019 год. За десять месяцев, в период с января по октябрь, завезли 80 тысяч телефонов на сумму 5,5 миллиона долларов. А за два месяца, в ноябре-декабре 2019 года, количество официально импортированных в Узбекистан мобильных телефонов составило уже 460,8 тысяч единиц на сумму 17,4 миллиона долларов.
2020 год. Только за полтора месяца в страну завезли 110,4 тысячи устройств на сумму 8,5 млн долларов.
По цифрам выходит, что импорт мобильных устройств в стране к концу 2019 года резко увеличился. Но на самом деле никто не может гарантировать, что и в 2018 году в Узбекистан завезли не 13,5 тысяч телефонов, а не менее 400 тысяч - 500 тысяч устройств.
Скажем больше: можно с большой долей уверенности предположить, что сотни тысяч телефонов нелегально реализованы на наших рынках и поступления от таких продаж обошли государственный бюджет.
После выхода Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по упорядочению системы учета мобильных устройств в Республике Узбекистан», в результате правил, установленных этим нормативным документом, поступления в бюджет от импорта мобильных устройств значительно возросли. Вот статистика.
2018 год. Поступило 5,1 млрд. сумов.
2019 год. Январь-октябрь. Поступило 10,3 млрд. сумов.
2019 год. Ноябрь-декабрь. Поступило 27,2 млрд. сумов.
2020 год. За первые полтора месяца поступило 22,2 млрд. сумов.
Эти денежные средства вышли из тени. И кому-то, кто выигрывал от уклонения от налогов в целях недобросовестной конкуренции, это явно не нравится.
Тем же, кто легально завозит и реализует мобильные устройства, принятое Постановление только помогает побеждать в честной конкурентной борьбе.
Много ли это или мало?
Теперь к вопросу о том, почему при регистрации кодов IMEI физические лица платят 44 600 сумов (20% от базового расчета на код IMEI).
Много ли это в действительности? По статистике пользователи в среднем меняют мобильные телефоны и смартфоны раз в два года. Если разложить сумму на два года, то получится 1858 сумов в месяц. Даже если менять телефон каждый год, то 3717 сумов.
Куда же идут уплаченные нами 3717 сумов в месяц?
В первую очередь на оборудование и технологии для системы регистрации на основе IMEI.
Для реализации проектов, связанных с развитием телекоммуникационной инфраструктуры в стране, особенно в сельских и отдаленных районах, туристических и рекреационных зонах.
Для целенаправленного финансирования проектов, направленных на внедрение современных информационных и коммуникационных технологий в государственных органах.
Целевое использование средств для таких хороших целей контролируется Парламентом, что обеспечивает прозрачность данных.
«Не выплеснуть с водой ребёнка»
Тот неоспоримый факт, что тема регистрации IMEI-кода мобильных устройств касается каждого, подтверждается живым интересом. За считанные дни его просмотрело более 74 тысяч человек, которые оставили свыше 400 комментариев.
Только в спорах о стоимости регистрации, упрощении процесса важно «не выплеснуть с водой ребёнка», не проиграть сторонникам «серого рынка».
Регистрация IMEI-кода показала свою жизнеспособность и полезность.
Это делает нашу жизнь безопаснее.
Делает нас, граждан страны, богаче, через перекрытие многомиллиардных незаконных финансовых потоков, которые вернулись в бюджет.