Prezident o‘ndan ortiq hokimni ishdan oldi
Bugun, 11-iyul kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida investitsiyalar jalb qilishni yanada kengaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘li o‘tmoqda.
Yig‘ilishda yil boshida reja qilingan xorijiy sarmoyalarni o‘zlashtirish vazifalarining ijrosi ko‘rib chiqildi.
Qayd etilishicha, bu yilgi investitsiya va hududiy dasturlar doirasida jami 20 milliard dollar xorijiy sarmoyalarni o‘zlashtirish bo‘yicha katta marralar belgilangan edi.
Bu boradagi ijobiy tajriba sifatida o‘tgan olti oyda Andijon shahri, Buloqboshi, Romitan, G‘allaorol, Forish, Karmana, Davlatobod, Chust, Kattaqo‘rg‘on, Sirdaryo tumanlarining har biriga 50 million dollardan ko‘p to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya olib kelingan.
Natijada ushbu tumanlarda jami 50 mingta yangi ish o‘rinlari, qo‘shimcha 1 trillion so‘m tushum paydo bo‘ldi.
Lekin Amudaryo, Qo‘rg‘ontepa, Buxoro, Mirishkor, Chiroqchi, Xatirchi, Payariq, Oqoltin, Guliston, Oqqo‘rg‘on tumanlari, Navoiy va Yangiyo‘l shaharlarida bu ko‘rsatkichlar pastligi, investitsiya muhiti qoniqarsizligi tanqid qilindi.
Prezident ushbu tuman va shahar hokimlarini lavozimidan ozod qilish bo‘yicha topshiriq berdi.
Bosh prokuratura va Hisob palatasiga ushbu hokimlar faoliyatini o‘rganib, qonun ustuvorligini ta’minlash topshirildi.

Президент поручил уволить ряд хокимов за плохое привлечение инвестиций
В ходе совещания стало известно, что в рамках инвестиционной и региональной программ этого года были намечены основные этапы освоения в общей сложности 20 млрд долларов иностранных инвестиций.
В качестве положительного опыта за последние полгода в город Андижан, а также в Булакбашинский, Ромитанский, Галляаральский, Фаришский, Карманинский, Давлатабадский, Чустский, Каттакурганский и Сырдарьинский районы были привлечены прямые инвестиции на сумму более 50 млн долларов каждый.
В результате в этих районах появилось в общей сложности 50 тысяч новых рабочих мест и дополнительный доход в размере 1 трлн сумов.
Однако в Амударьинском, Кургантепинском, Бухарском, Миришкарском, Чиракчинском, Хатырчинском, Пайарыкском, Акалтынском, Гулистанском, Аккурганском районах, а также в городах Навои и Янгиюль эти показатели низкие, а инвестиционная среда неудовлетворительная.
В результате глава государства поручил отправить в отставку хокимов двух городов и 10 районов.
Кроме того, Генпрокуратуре и Счетной палате поручено расследовать деятельность этих хокимов и обеспечить законность.