«Oxirgi umid Ortiqxo‘jayev va Norboyevadan…» (video)
Toshkent shahri Sergeli tumanidan murojaat qilgan fuqaro Klara Atabayeva oilasi bilan qariyb 20 yil davomida barcha kommunal to‘lovlarni to‘lab kelgan xonadondan chiqarib yuborilib, 7 yildan buyon oilasining 6 a’zosi bilan ijrama-ijara yashashga majbur bo‘lmoqda.
Murojaatchining fikricha va bizga taqdim etgan hujjatlariga ko‘ra, tuman mas’ullari tomonidan ijrosi o‘z vaqtida qaytarilgan va muddati o‘tgan sud qarorini dastak qilgan holda qonunchilik tartiblariga zid harakatnig amalga oshirilgani sababdir.
Hujjatlarga ko‘ra fuqaro Klara Atabayeva o‘z murojaatida ko‘rsatgan nizoli uy Toshkent shahri, Sergeli tumani, Sergeli-8 mavzesi, 4-uy 31-xonadonda 1993 yildan buyon turmush o‘rtog‘i A.Usanov va to‘rt farzandi bilan yashab keladi. Ushbu xonadonga tegishli barcha kommunal to‘lovlarni o‘z vaqtida to‘lagan. Buni esa MFY mas’ullari bergan bildirishnomalar ham isbotlaydi.
Ushbu nizoli uy bo‘yicha 2009 yilda murojaatchining turmush o‘rtog‘i A.Usanov Fuqarolik kodeksining 187-moddasi (ushbu moddaga ko‘ra, mulkdor bo‘lmagan, lekin ko‘chmas mol-mulkka 15 yil davomida yoki boshqa mol-mulkka besh yil davomida o‘ziniki kabi halol, oshkora va uzluksiz egalik qilgan shaxs bu mol-mulkka mulk huquqini oladi) talablariga ko‘ra, fuqarolik ishlari bo‘yicha Yakkasaroy tumanlararo sudida ushbu xonadonda oilasi bilan birgalikda 1993 yildan beri yashab kelayotgan bo‘lsa-da kadastr hujjati rasmiylashtirilmagani bois javobgar Sergeli tumani hokimiyatiga nisbatan uy-joyga egalik huquqini belgilash haqidagi da’vo arizasini kiritgan. Ammo fuqarolik ishlari bo‘yicha Yakkasaroy tumanlararo sudining 2009 yil 3 apreldagi hal qiluv qarorida nizoli ushbu xonadon davlat hisobida bo‘lganligi, xususiy mulk sifatida e’tirof etilmaganligi sababli O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 187-moddasini (egalik qilish huquqini vujudga keltiruvchi muddat) ushbu uy-joyga qo‘llab bo‘lmasligi sababli da’vogarning barcha da’vo talablari rad etilgan.
Sudning ana shu hal qiluv qarori bilan da’vogarning, ya’ni murojaatchi Klara Atabayevaning turmush o‘rtog‘i bilan birga uning oila-a’zolarini ham mazkur xonadondan chiqarib, Sergeli tumanidagi boshqa – fuqaro M.Iskandarovaga tegishli bo‘lgan Sergeli tumani, Sputnik-2 mavzesi, 63-uy 9-xonadonga ko‘chirish lozim, deb topilgan. Fuqarolik ishlari bo‘yicha Toshkent shahar sudi apellyasiya instansiyasining ajrimi bilan sudning ushbu qarori o‘zgarishsiz qoldirilgan.
Murojaatchi fuqaroning turmush o‘rtog‘i A.Usanov ushbu qaror ijrosini to‘xtatish yuzasidan Sergeli tumani hokimiyatiga murojaat qilganidan keyin, tumanning o‘sha vaqtdagi hokimi M.Abdullayev tomonidan Sergeli tuman sud ijrochilari bo‘limiga 2009 yil 16 sentyabr kuni xat kiritilgan. Unda fuqarolik ishlari bo‘yicha Yakkasaroy tumanlararo sudining 2009 yil 3 apreldagi qaroriga asosan A.Usanov va uning oila a’zolarini ayni paytda nizoli bo‘lib turgan Sergeli-8 mavzesi, 4-uy 31-xonadonidan boshqa manzilga ko‘chirish haqidagi ijro varaqani ijrosiz qaytarib berish so‘ralgan. Ijrosiz qaytarib berish degani hech joyga yo‘naltirmasdan va oilani boshqa manzilga ko‘chirmasdan qaytib berish degani emasmi?
Xullas, mana necha yildirki, murojaatchi bormagan tashkiloti, taqillatmagan eshigi qolmadi. Oliy sud ham, Toshkent shahar, Sergeli tumani prokuraturasi ham qog‘ozda fuqaroning murojaatiga javoban taqdim etgan ma’lumotlarda mazkur ish, ya’ni 2009 yil 16 sentyabrdagi Sergeli tumani hokimiyati tomonidan tuman sud ijrochilar bo‘limiga ijro varaqasi tugatilganligini tushuntirgan. Ammo amalda aynan shu organlar tugatilgan, deya qayd etilgan sud qarori 1 yil (2015 yil) o‘tib murojaatchi fuqaro va uning oilasini ovora qilayotganini biror tirik jon tan olishni istamayotgani jumboqli.
K.Atabayeva video murojaatida aytganidek, mazkur nizoli holatda yana bir tushunarsiz, ya’ni bir-birini inkor etuvchi asoslar keltirilgani kishini o‘ylantirib qo‘yadi.
Marojaatchi ta’kidlaganidek va hujjatlar «gapiryotgani»dek, ushbu masalada 15.08.2018 yil O‘zbekiston Prezidentining Xalq qabulxonasiga kiritgan shikoyatiga javoban fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha Toshkent shahar Sergeli tumani kengashi raisining birinchi o‘rinbosari M.Shukurov Sergeli tumanining sobiq hokimi N.Husanovga xat yo‘llab, unda «Sohibqiron» MFY ishchi guruhi K.Atabayevaning xonadoniga borib, holatni o‘rganganligi va mazkur xonadon Toshkent shahar hokimining 2014 yil 30 sentbyardagi 814-sonli qaroriga asosan 2016 yil 28 iyuldagi Sergeli tuman hokimining 007049-sonli tuzilgan dalolatnomasi bilan mehribonlik uyida tarbiyalanayotgan Yesmuxanovlar oilasiga berilgani ko‘rsatilgan, o‘z navbatida, Sergeli tumani hokimligi ushbu xatga asoslanib, xuddi shu mazmundagi xatni Toshkent shahar hokimligiga jo‘natgan.
Ammo K.Atabayevaning arizasiga ilova qilingan hujjatlar o‘rganilganda «Sohibqiron» MFY raisi Sh.Solmetova 2018 yil 6 oktyabr kuni Sergeli tumani hokimi o‘rinbosari Xotin-qizlar qo‘mitasi raisi A.Sattorovaga taqdim etgan ma’lumotnomasida Sergeli-8 mavzesi, 4-uy, 31-xonadonda Gulnaz Agzamovna Semyonova va Timur Agzamovich Semyonov 2016 yil 28 iyundan buyon istiqomat qilib kelayotganligi ko‘rsatilgan. Chalkashlikni ko‘rayapsizmi?
Nega ushbu nizoli uy bitta sana va bitta raqamdagi hujjat bilan ham Yesmuxanovlarga, ham Semyonovlarga berilgan?..
Xullas, bu murojaatdan Qonunchilik palatasining, Ombudsmanning, Adliya vazirligining ham xabari bor.
Tahririyatdan: Biz ham ushbu murojaatni o‘rganish maqsadida «Sohibkor» mahallasiga bordik. Maqsad – Sergeli-8, 4-uy, 31-xonadonda kim yashayotganligini bilish edi. Ammo mahalla faollaridan Qobiljon ismli kishi ushbu xonadonda kim yashayotgani haqidagi ro‘yxatni ko‘rsata olmasligini, ya’ni yangi mahalla raisi saylangani uchun eskisi o‘sha hujjatlar ro‘yxatini topshirmaganini aytdi. Ayni paytda mahallada aholining ro‘yxatga olingan jurnali yo‘q ekan. Mahalla uchastka noziri To‘lqinjon ismli yigit esa bu vaziyat o‘rganilayotgani, erta-indin o‘sha uyning kadastrini, kim ro‘yxatda turishini aniqlab, hujjatlarni jo‘natishni va’da berdi. Uyning eshigini taqillatganimizda esa hech kim ochmadi.
Murojaatchining oxirgi umidi shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev va Senat raisi Tanzila Norboyevadan. Ammo ular tomon eltadigan yo‘l juda uzoq va mashaqqatli...

«Последняя надежда на Артыкходжаева и Нарбаеву…» Почему жительница Ташкента несколько лет не может вернуть свою квартиру? (видео)
Кому принадлежит квартира №31 в доме №4 в Сергелийском районе: Атабаевой, Семеновой или Есумханову?
Клара Атабаева, жительница Сергелийского района города Ташкента, была выселена из своей квартиры вместе с семьей, несмотря на то, что на протяжении почти 20 лет своевременно оплачивала все коммунальные платежи. Последние семь лет с шестью членами семьи она вынуждена скитаться по съемным квартирам.
По словам заявительницы и согласно предоставленным ею документам, должностные лица района выселили её из квартиры, ссылались на решение суда, которое в свое время было отменено и у которого истек сроком давности.
Согласно документам, гражданка Клара Атабаева с 1993 года проживает с супругом А.Усановым и четырьмя детьми в спорном жилье по адресу Сергелийский район, 8-й квартал, дом №4, квартира №31. Она вовремя оплачивала все коммунальные платежи за эту квартиру. Об этом свидетельствуют докладные записки, выданные должностными лицами махаллинского схода граждан.
Несмотря на то, что семья жила в спорной квартире с 1993 года, в нарушение статьи 187 Гражданского кодекса (лицо, не являющееся собственником имущества, но добросовестно, открыто и непрерывно владеющее как своим собственным недвижимым имуществом в течение пятнадцати лет либо иным имуществом в течение пяти лет, приобретает право собственности на это имущество) на квартиру не были оформлены кадастровые документы. В связи с этим в 2009 году супруг заявительницы А.Усанов обратился в Яккасарайский межрайонный суд по гражданским делам с иском против хокимията Сергелийского района об определении права собственности на спорную квартиру. Яккасарайский межрайонный суд по гражданским делам в своем решении от 3 апреля 2009 года постановил, что статья 187 Гражданского кодекса Республики Узбекистан (Приобретательная давность) не может быть применена в отношении спорной квартиры, так как она находилась в государственной собственности и не была признана частной собственностью, истцу было отказано в удовлетворении всех требований.
По решению суда, истца вместе супругой Клара Атабаева и детьми, веселели из спорной квартиры и переселили в другую квартиру по адресу Сергелийскй район, Спутник-2, дом №63, квартира №9, принадлежащей гражданке М.Искандаровой. Ташкентский городской суд по гражданским делам оставил решение суда апелляционной инстанции без изменений.
После того, как супруг заявительницы А.Усанов обратился в хокимият Сергелийского района с обращением о приостановлении исполнения этого решения, тогдашний хоким района М.Абдуллаев 16 сентября 2009 года направил письмо в департамент судебных исполнителей Сергелийского района. В данном письме требовалось вернуть исполнительный лист о переселении А.Усанова и членов его семьи из спорного жилья по адресу Сергелийский район, 8-й квартал, дом №4, квартира №31 в другой адрес согласно решению Яккасарайского межрайонного гражданского суда от 3 апреля 2009 года без исполнения. «Возвращение исполнительного листа без исполнения», подразумевает возвращение исполнительного листа без перенаправления и отмену выселения семьи на другой адрес, не так ли?
Вот уже несколько лет не осталось учреждения, в которую бы не обращалась заявительница, не осталось двери, в которую бы она не стучалась. И Верховный суд, и прокуратура города Ташкента, прокуратура Сергелийского района в ответ на обращение гражданки сообщили, что действие исполнительного листа по делу от 16 сентября 2009 года прекращено. Вызывает недоумение тот факт, что отмененное решение суда и спустя год (2015 год) заставляло заявителя скитаться по разным учреждениям.
Как сказала в своем видеообращении К.Атабаева, тот факт, что в данной конфликтной ситуации есть и другие непонятные, противоречащие друг другу аргументы, заставляет задуматься.
Как отмечает заявительница и как «говорят» документы, в ответ на жалобу в Народную приемную Президента Республики Узбекистан от 15 августа 2018 года, первый заместитель председателя Сергелийского районного совета города Ташкента по координации деятельности органов самоуправления граждан М. Шукуров, направил письмо бывшему хокиму Сергелийского района Н.Хусанову, в котором говориться что, рабочая группа махаллинского схода граждан «Сохибкирон» посетила дом К.Атабаевой и изучила ситуацию. Также в письме говорится, что согласно решению хокима города Ташкента от 30 сентября 2014года №814 и акта хокима Сергелийского района от 28 июля 2016 года № 007049, спорная квартира передана семье Есумхановых, воспитывающихся в детском доме. В свою очередь, хокимият Сергелийского района на основании этого письма направил аналогичное письмо в хокимият города Ташкента.
При изучении документов, приложенных к заявлению К.Атабаевой, возникла следующая путаница: в документе, предоставленном председателем махаллинского схода граждан «Сохибкирон» Ш.Солметовой заместителю хокима Сергелийского района, председателю Комитета женщин А.Сатторовой, указывается, что в спорной квартире с 28 июня 2016 года проживают Гульназ Агзамовна Семёнова и Тимур Агзамович Семёнов.
Почему эта спорная квартира был отдана и Есмухановым, и Семеновым с одной и той же датой и одним и тем же номером документов?..
Отметим, что Законодательная палата, Омбудсмен и Министерство юстиции в курсе данного обращения.
От редакции: Мы также посетили махаллю «Сахибкирон» для изучения обращения. Целью было выяснить, кто проживает в спорной квартире по адресу Сергели-8, дом №4, квартира №31. Однако один из активистов махалли Кобилжон сказал, что не может предоставить список людей, проживающих в квартире, так как избран новый председатель махали, а прежний председатель еще не передал список документов. На данный момент журнал учета проживающих в махалле граждан отсутствует. Участковый махалли Толкинжон сказал, что ситуация изучается и пообещал выслать документы в течении нескольких дней, выяснив, кто прописан в доме и его кадастр. Когда мы постучали в дверь спорной квартиры, никто не открыл.
Последняя надежда заявительницы на хокима города Джахонгира Артыкходжаева и председателя Сената Танзилу Нарбаеву. Но путь к ним очень долог и тернист...