Bektemir Meliqo‘ziyev 4 yilga boksdan chetlatildi
O‘zbekiston Milliy antidoping agentligiga Xalqaro boks federatsiyasi (AIBA)ning bergan rasmiy xabarnomasiga ko‘ra, o‘zbekistonlik bokschi Bektemir Meliqo‘ziyev to‘rt yil muddatga diskvalifikatsiya qilindi.
Sportchi 2020-yil 16-fevraldan boshlab 2024-yil 15-fevralga qadar barcha sport musobaqalarida (milliy va xalqaro chempionatlar, turli o‘yinlar v.x.k) ishtirok etish huquqidan mahrum etildi.
Qayd etilishicha, 2020-yil 16-fevraldan boshlab musobaqalarda olgan barcha medallari va reyting ochkolari bekor qilindi. Shu bilan birga, Butunjahon antidoping kodeksiga ko‘ra, B.Meliqo‘ziyevning professional boksda chiqishlarini davom etishi yoki etmasligi tegishli Xalqaro professional boks tashkilotining qaroriga bog‘liq bo‘ladi. Agar ruxsat beradigan bo‘lsa, diskvalifikatsiyasi tugagungga qadar faqatgina professional boksda jang o‘tkazishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, dastlab Bektemirdan olingan doping-sinamasida «furosemid» taqiqlangan moddasi aniqlangan bo‘lib, u 2018-yil 28-fevraldan boshlab 2020-yil 27-fevralgacha 2 yillik diskvalifikatsiya bilan jazolangandi. Sportchi tomonidan keyingi antidoping qoidalari buzilishi dastlabki belgilangan jazo muddati ichida, ya’ni 2019 yil 30 sentyabrda sodir etilib, unda ADAMS tizimida bokschining o‘zi kiritgan manzili bo‘yicha yetib kelishgan doping-nazoratchilari ko‘rsatilgan manzilda bokschi bo‘lmaganligi uchun undan rejali doping-sinamani olisholmagan. Xuddi shu vaziyat yana ikki marotaba – 2019-yil 21-oktyabr va 2020-yil 16-fevral kunlari takrorlangan.
Butunjahon antidoping kodeksining 2.4-moddasiga asosan, bu turdagi antidoping qoidabuzarlik uchun 2-yillik diskvalifikatsiya jazo chorasi qo‘llanilgan. Lekin keyingi antidoping qoidabuzarlik avvalgi antidoping qoidabuzarlik uchun belgilangan muddat ichida sodir etilgan bo‘lsa, bunda keyingi antidoping qoidabuzarlik muddati ikki baravar ko‘paytiriladi. Shu sababli, Meliqo‘ziyevga jami 4 yillik diskvalifikatsiya belgilandi.

Боксер Бектемир Меликузиев дисквалифицирован на четыре года
Узбекский боксер Бектемир Меликузиев дисквалифицирован на четыре года. Спортсмен лишен права участвовать во всех спортивных соревнованиях (национальных и международных чемпионатах, различных играх и т.д.) с 16 февраля 2020 года до 15 февраля 2024 года. Об этом сообщает пресс-служба Национального антидопингового агентства Узбекистана.
Отмечается, что все медали и рейтинговые очки, полученные на соревнованиях с 16 февраля 2020 года, аннулированы. Вместе с тем, в соответствии со Всемирным антидопинговым кодексом, вопрос о продолжении либо запрете профессиональной боксерской деятельности Меликузиева будет решаться непосредственно боксерской ассоциацией, в которой он выступает. Если ассоциация разрешит, он может драться только в профессиональном боксе до истечения срока его дисквалификации.
Ранее в крови у спортсмена было выявлено запрещенное вещество «Фуросемид». Тогда он был дисквалифицирован на 2 года на период с 28 февраля 2018 года по 27 февраля 2020 года.
Очередное нарушение спортсменом антидопинговых правил произошло во время начального штрафного периода, то есть 30 сентября 2019 года, когда допинг-контролеры прибыли по адресу, указанному боксером в системе ADAMS, и не смогли провести запланированный допинг-тест, так как что боксера там не оказалось. Такая ситуация повторялась дважды: 21 октября 2019 года и 16 февраля 2020 года.
В соответствии со статьей 2.4 Всемирного антидопингового кодекса за этот вид антидопингового правонарушения было применено 2 года дисквалификации. Однако, если следующее антидопинговое нарушение будет совершено в срок, установленный для предыдущего антидопингового нарушения, то продолжительность следующего антидопингового нарушения удваивается. Таким образом Бектемир Меликузиев был дисквалифицирован на 4 года.