39 nafar sudlanuvchiga nisbatan sud hukmi e’lon qilindi (to‘liq ro‘yxat)
Ushbu jinoyat ishi Qoraqalpog‘iston Respublikasi sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati sudyasi Dauletbay Razov raisligida birinchi instansiya sudida ko‘rib chiqildi.
E’lon qilingan sud hukmiga ko‘ra:
Islam Polatov Jinoyat kodeksining 244-moddasi (ommaviy tartibsizliklar) 3-qismi va 244-1-moddasi (jamoat xavfsizligi va jamoat tartibiga tahdid soladigan materiallarni tayyorlash, saqlash, tarqatish yoki namoyish etish) 3-qismi «a», «g» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 57-moddasi (yengilroq jazo tayinlash) qo‘llanilib, 59 (bir necha jinoyat sodir etganlik uchun jazo tayinlash), 60 (bir necha hukm yuzasidan jazo tayinlash) moddalari tartibida 5 yil;
Polat Yesengeldiyev Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismi va 244-1-moddasi 3-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 59-moddasi tartibida 6 yil;
Kamal Yeshjanov va Islambek Aitmuratov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, ularning har biriga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 6 yildan;
Nursultan Baylepesov va Alpamis Jumabekov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismi va 28,247-moddasi (o‘qotar qurolni, o‘q-dorilarni, o‘qotar qurolning asosiy qismlarini, portlovchi moddalarni, portlatish vositalarini yoki portlatish qurilmalarini qonunga xilof ravishda egallash) 3-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, ularning har biriga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 59-moddasi tartibida 6 yildan;
Dauletkeldi Nadirbayev, Adilbek Sariyev, Kongratbay Bekpolatov, Ruslan Baimbetov, Quanishbay Baxiyev, Islam Saparov, Zairbek Pirjanov, Raximjan Jumabayev, Aydos Yesemuratov, Kuanishbay Begaliyev va Manas Raxmanov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, ularning har biriga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 7 yildan;
Nusret Bauyetdinov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 7 yil 6 oy;
Nursultan Duysenbayev Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismi va 28,247-moddasi 3-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 59-moddasi tartibida 7 yil 6 oy;
Rustam Dosimbetov, Nuratdiyin Xabipov va Zamirbek Tadjimuratov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, ularning har biriga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 8 yildan;
Azamat Allanazarov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismi va 247-moddasi 3-qismi «a» bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 59-moddasi tartibida 8 yil;
Asilbek Omirzakov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismi va 166-moddasi (talonchilik) 2-qismi «a», «v» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 59-moddasi tartibida 8 yil;
Sharapat Ashirbekov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismi va 244-1-moddasi 3-qismi «a», «g» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 59-moddasi tartibida 8 yil;
Dao‘ranbek Ramanov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismi va 244-1-moddasi 3-qismi «a», «g» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 59-moddasi tartibida 9 yil;
Omirbek Kurbanov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismi va 244-1-moddasi 3-qismi «a», «g» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 59-moddasi tartibida 10 yil 6 oy;
Oralbay Dosnazarov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismi va 244-1-moddasi 3-qismi «a», «g» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga Jinoyat kodeksining 59-moddasi tartibida 11 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Ozodlikdan maxrum qilish jazosiga hukm etilganlarga nisbatan tayinlangan jazo muddatlarini ular qamoqqa olingan kundan boshlab hisoblanib, 1 nafar sudlanuvchi jazoni qattiq tartibli koloniyada, 27 nafar sudlanuvchi jazoni umumiy tartibli koloniyalarda o‘tash belgilandi.
Alimbay Mirzambetov, Muratbay Pirlepesov, Alysher Sharapov, Ongarbay Mamutov, Timurbek Ismailov, Rasul Sultaniyazov, Abzal Naurizbayev, Nurmuxammed Genjebayev va Amantay Seytmuratov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybli deb topilib, ularning har biriga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 5 yildan;
Abdimalik Xojanazarov va Yesimqan Qanaatov Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismi va 244-1-moddasi 3-qismi «a», «b», «g» bandlarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, ularning har biriga Jinoyat kodeksining 57-moddasi qo‘llanilib, 59-moddasi tartibida 5 yildan ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
Ozodlikni cheklash jazosiga hukm etilganlarning dastlabki qamoqda o‘tirgan kunlari Jinoyat kodeksining 62-moddasi (ushlab turish, qamoqqa olish yoki uy qamog‘i vaqtini hisobga olish qoidalari) ga asosan tayinlangan jazodan chegirilishi belgilandi va ular sud zalida qamoqdan ozod qilindi.
R. Dosimbetov, A. Allanazarov, N. Duysenbayev, N. Baylepesov, A. Jumabekov, K. Bekpolatov, R. Baimbetov, Q. Baxiyev, I. Saparov, N. Xabipov va Z. Pirjanovning aybidan dastlabki tergov organi tomonidan qo‘yilgan Jinoyat kodeksining 104-moddasi (qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish) 3-qismi «a» bandi (ushbu xarakatlar Jinoyat kodeksining 244-moddasi 3-qismi bilan qamrab olinganligi sababli) hamda P. Yesengeldiyevning aybidan Jinoyat kodeksining 244-1-moddasi 3-qismi «g» bandi (qo‘yilgan ayblov o‘z tasdig‘ini topmaganligi sababli) chiqarildi.
Sodir etilgan jinoyatlar oqibatida yetkazilgan 6,5 milliard so‘mdan ziyod miqdordagi moddiy zararlarni sudlanuvchilardan solidar tartibda undirish, sudlanuvchilarga tegishli bo‘lib jinoyat ishi doirasida xatlovga olingan mol-mulklarni keltirilgan zararni qoplashga qaratish belgilandi.
Mazkur hukmdan norozi taraflar Qoraqalpog‘iston Respublikasi sudi orqali Oliy sudning Jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati apellyasiya instansiyasiga protsessual qonunchilikda belgilangan tartib va muddatlarda shikoyatlar berishga, prokuror esa protest bildirishga haqli ekanligi ma’lum qilinadi, deyiladi Oliy sud axborotida.

Вынесен приговор 39 обвиняемым за беспорядки в Нукусе (полный список)
Сегодня, 17 марта 2023 года, в здании Бухарского областного суда завершился судебный процесс по уголовному делу в отношении 39 фигурантов, обвиняемых в совершении массовых беспорядков в городе Нукусе 1-2 июля 2022 года, и оглашен приговор.
По информации Верховного суда, уголовное дело рассматривалось в суде первой инстанции под председательством судьи суда Республики Каракалпакстан Даулетбая Разова.
Согласно объявленному приговору:
Азамат Алланазаров был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 (Организация массовых беспорядков, сопровождающихся насилием над личностью, погромами, поджогами, повреждением или уничтожением имущества, сопротивлением представителю власти с применением или угрозой применения оружия либо других предметов, используемых в качестве оружия, а равно активное участие в массовых беспорядках) и п. «а» ч. 3 ст. 247 (Незаконное завладение огнестрельным оружием, боевыми припасами, основными частями огнестрельного оружия, взрывчатыми веществами, средствами взрывания или взрывными устройствами) УК РУз, и приговорен к 8 годам лишения свободы;
Асылбек Омирзаков был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а, в» ч. 2 ст. 166 (Грабеж) УК РУз, и приговорен к 8 годам лишения свободы;
Даулеткелди Надирбаев, Адилбек Сариев, Конгратбай Бекполатов, Руслан Баимбетов, Куанышбай Бахиев, Ислам Сапаров, Заирбек Пиржанов, Рахимжан Жумабаев, Айдос Есемуратов, Куанышбай Бегалиев и Манас Рахманов были признаны виновными в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 244 УК РУз, и приговорены к 7 годам лишения свободы;
Дауранбек Раманов был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 244-1 (Изготовление, хранение, распространение или демонстрация материалов, содержащих угрозу общественной безопасности и общественному порядку) УК РУз, и приговорен к 9 годам лишения свободы;
Ислам Полатов был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а,г» ч. 3 ст. 244-1 УК РУз, и приговорен к 5 годам лишения свободы;
Исламбек Аитмуратов и Камал Ешжанов были признаны виновными в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 244 УК РУз, и приговорены к 6 годам лишения свободы;
Нурсултан Байлепесов и Алпамыс Жумабеков были признаны виновными в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 247 УК РУз, и приговорены к 6 годам лишения свободы каждый;
Нурсултан Дусейнбаев был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 247 УК РУз, и приговорен к 7 годам и 6 месяцам лишения свободы;
Нусрет Бауетдинов был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 244 УК РУз, и приговорен к 7 годам и 6 месяцам лишения свободы;
Омирбек Курбанов был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 244-1 УК РУз, и приговорен к 10 годам и 6 месяцам лишения свободы;
Оралбай Досназаров был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 244-1 УК РУз, и приговорен к 11 годам лишения свободы;
Полат Есенгельдиев был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 244-1 УК РУз, и приговорен к 6 годам лишения свободы;
Рустам Досымбетов, Нуратдийин Хабипов и Замирбек Таджимуратов были признаны виновными в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 244 УК РУз, и приговорены к 8 годам лишения свободы;
Шарапат Аширбеков был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 244-1 УК РУз, и приговорен к 8 годам лишения свободы.
Сроки назначенных наказаний исчисляются со дня взятия их под стражу, при этом один подсудимый был приговорен к отбыванию наказания в колонии строгого режима, а 27 – в колонии общего режима.
Алымбай Мырзамбетов, Муратбай Пирлепесов, Алишер Шарапов, Онгарбай Мамутов, Тимурбек Исмаилов, Расул Султаниязов, Абзал Наурызбаев, Нурмухаммед Генжебаев и Амантай Сейтмуратов были признаны виновными в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 244 УК РУз, и приговорены к 5 годам ограничения свободы.
Аблималик Хожаназаров и Есимкан Канаатов были признаны виновными в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а, б, г» ч. 3 ст. 244-1 УК РУз, и приговорены к 5 годам ограничения свободы.
Тем, кто был приговорен к ограничению свободы, был сделан вычет из наказания согласно ст. 62 УК РУз, и они были освобождены из-под стражи в зале суда.
С подсудимых Р. Досымбетова, А. Алланазарова, Н. Дуйсенбаева, Н. Байлепесова, А. Жумабекова, К. Бекполатова, Р. Баимбетова, К. Бахиева, И. Сапарова, Н. Хабипова и З. Пиржанова были сняты обвинения по п. «а» ч. 3 ст. 104 (Умышленное тяжкое телесное повреждение, причинённое двум или более лицам), так как данные действия предусмотрены ч. 3 ст. 244 УК РУз.
С подсудимого П. Есенгелдиева снято обвинение по п. «г» ч. 3 ст. 244-1, так как оно не нашло подтверждения.
Суд также постановил взыскать с подсудимых в солидарном порядке материальный ущерб в размере более 6,5 млрд сумов и направить имущество, арестованное в рамках уголовного дела, принадлежащее подсудимым, на возмещение этого ущерба.
Несогласным с приговором доводится до сведения, что они вправе подать жалобу в апелляционный суд в порядке и сроки, установленные процессуальным законодательством, а прокурор - право на протест, через суд Республики Каракалпакстан в апелляционную коллегию Верховного суда.