1-martdan nimalar o‘zgaradi?
2024-yil 1-martdan kuchga kiradigan milliy qonunchilikdagi asosiy o‘zgartirishlar sharhi Norma.uz portali tomonidan taqdim etildi.
Oziq-ovqat mahsulotini eksport qiluvchilarni moliyalashtirish
Oziq-ovqat mahsulotini eksport qiluvchi korxonalarga eksportoldi va eksport bilan bog‘liq savdo operatsiyalarini moliyalashtirish uchun 2 yil muddatgacha eksport hajmi:
• 100 ming AQSh dollaridan 1 mln AQSh dollarigacha bo‘lganda –100 ming AQSh dollarigacha;
• 1 mln AQSh dollaridan 2 mln AQSh dollarigacha bo‘lganda –1 mln AQSh dollarigacha;
• 2 mln AQSh dollaridan 4 mln AQSh dollarigacha bo‘lganda –2 mln AQSh dollarigacha;
• 4 mln AQSh dollaridan ortiq bo‘lganda – 3 mln AQSh dollarigacha moliyaviy resurslar ajratiladi.
Qishloq xo‘jaligi yerlarini ijaraga berish tartibi o‘zgaradi
Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalarini ijaraga berishda ochiq elektron tanlov o‘rniga elektron onlayn auksion savdolari joriy etiladi.
Shuningdek, ochiq elektron tanlovga chiqarilgan va g‘olib aniqlanmagan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalari avtomatik tarzda elektron onlayn auksion savdolariga chiqarilishi nazarda tutilmoqda.
Ayrim tovarlar bojxona bojidan ozod qilinadi
2026 yil 1 martga qadar tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan tasdiqlangan ro‘yxatga ko‘ra olib kiriladigan, o‘xshashi respublikada ishlab chiqarilmaydigan bir qator tovarlar bojxona to‘lovlaridan ozod etiladi.
Quyosh panellarini olib kirishda yangi talablar
Texnik hujjatlarida yoki markirovkasida quyosh elementlarining sifat ko‘rsatkichlarini ifodalovchi  «A», «B», «C» va «T» tegishli  sinfi to‘g‘risidagi ma’lumotlar mavjud  bo‘lmagan quyosh panellarini chetdan olib kirish taqiqlanadi.
Ruxsat berish tartib-taomillari soddalashtiriladi
2024 yil 1 martdan boshlab:
• faoliyatning ayrim turlarini litsenziyalash va ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatlar bekor qilinadi;
• litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari sohasidagi huquqbuzarliklarni sodir etganlik uchun yuridik shaxslarga qo‘llanilgan jarima summasi miqdori 15 kun ichida to‘langanda 50 foiz, 30 kun ichida to‘langanda – 30 foiz miqdorida chegirma beriladi.
2025 yil 1 yanvarga qadar huquqiy eksperiment tariqasida rentgen uskunasidan foydalanish va veterinariya laboratoriya-diagnostika ishlarini amalga oshirish faoliyatlarini boshlash uchun o‘tish va moslashish davrini belgilaydigan «Biznesga litsenziyasiz kirish» maxsus rejimi joriy etiladi.
Farmatsevtika mahsulotlarining davlat xaridlari
Davlat xaridlarini amalga oshirishda davlat buyurtmachisi bir lotda faqat bitta farmatsevtika mahsulotini (xalqaro patentlanmagan nomi bo‘yicha dori vositalari va tibbiy buyumlar) kiritishi mumkin.
Ijtimoiy xodimlar assistentlari qanday ishlaydilar
Yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarga ijtimoiy xodimlar assistentlarining soatbay asosda haftaning barcha kunlari xizmat ko‘rsatishi uchun  moslashuvchan ish tartibi joriy etiladi.
Har oyda bir marotaba ijtimoiy xodim assistentlarining faoliyati yolg‘iz keksalarning o‘zlari, mahalladagi ijtimoiy xodimlar va maxsus dastur tomonidan baholanadi. Baholash natijalaridan kelib chiqib «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazlari ijtimoiy xodim assistentlarini rag‘batlantiradi.
Shaharsozlik sohasida litsenziya talablari o‘zgartirildi
Respublikasi hududida doimiy muassasasi bo‘lgan norezident yuridik shaxslar ham balandliklarda sanoat alpinizmi usullarida ta’mirlash, qurilish-montaj ishlarini bajarish faoliyatini amalga oshirish uchun litsenziya olishlari mumkin.
Yangi quriladigan, balandligi yer yuzasidan 12 metrdan baland va (yoki) umumiy maydoni 500 kv. metrdan ortiq bo‘lgan bino va inshootlar, agar ularga tutash hududlardagi yerlarning kamida 25 foizi ko‘kalamzorlashtirish maydonlariga ajratilmagan va ularda ko‘kalamzorlashtirish tadbirlari amalga oshirilmagan taqdirda, davlat qabul komissiyasi tomonidan qabul qilinmaydi.
Atrof-muhitga ta’sir ko‘rsatishning I va II toifalariga kiruvchi sanoat korxonalari loyiha hujjatlari bo‘yicha beriladigan davlat ekologik ekspertizasi xulosalarida o‘z va tutash xududlarida «yashil belbog‘»lar barpo etish va ko‘kalamzorlashtirish tadbirlarini amalga oshirish majburiy talab etib belgilanadi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi biznesni qo‘llab-quvvatlaydi
Kompaniya tomonidan kichik va o‘rta tadbirkorlik sub’yektlarining ishlab chiqarish va xizmatlar ko‘rsatish loyihalari bo‘yicha qo‘llab-quvvatlash choralari taqdim etiladi.
Sportchilar uchun ID-kartalar
Sport turlari bo‘yicha o‘tkaziladigan O‘zbekistonning rasmiy musobaqalari, chempionatlari va kuboklarida ishtirok etish uchun sportchilarning mansubligi va ularning malakasini identifikatsiya kartalari (ID-karta) orqali aniqlash tartibi joriy etiladi.

Что изменится в Узбекистане с 1 марта
Портал norma.uz представил обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступят в силу с 1 марта 2024 года.
Финансирование экспортеров продовольствия
Экспортерам продовольственной продукции для финансирования предэкспортных и экспортных торговых операций выделяются финансовые ресурсы сроком до 2 лет:
• до $100 тыс. – при объеме экспорта от $100 тыс. до $1 млн;
• до $1 млн – при объеме экспорта от $1 млн до $2 млн;
• до $2 млн – при объеме экспорта от $2 до $4 млн;
• до $3 млн – при объеме экспорта свыше $4 млн.
Изменяется порядок аренды сельхозземель
Внедряются электронные онлайн-аукционные торги вместо открытого электронного конкурса при предоставлении в аренду земельных участков сельхозназначения.
Также предусматривается автоматическое выставление на электронные онлайн-аукционные торги земельных участков сельхозназначения, которые ранее были выставлены на открытый электронный конкурс и победитель которых не определен.
Некоторые товары освобождаются от таможенных пошлин
До  1 марта 2026 года ряд товаров, аналоги которых не производятся в республике, ввозимые субъектами предпринимательства по утвержденным перечням, освобождаются от оплаты таможенных пошлин
Новые требования при ввозе солнечных панелей
Запрещается ввоз солнечных панелей, техническая документация или маркировка которых не содержит сведений о соответствующем классе «А», «В», «С» и «Т», определяющих показатели качества элементов.
Упрощаются разрешительные процедуры
С 1 марта 2024 года:
- отменяются некоторые виды лицензируемой деятельности и документов разрешительного характера;
- юрлицам в случае добровольной уплаты в течение 15 дней штрафа за совершение правонарушений в сфере лицензирования, разрешительных и уведомительных процедур, предоставляется скидка в размере 50 % от суммы штрафа, при уплате в течение 30 дней – предоставляется скидка в размере 30 %.
До 1 января 2025 года в порядке эксперимента внедряется режим «В бизнес – без лицензии», определяющий переходный и адаптационный период для начала деятельности по эксплуатации рентгеновского оборудования и осуществлению ветеринарных лабораторно-диагностических работ.
Госзакупки фармпродукции
Госзаказчик при осуществлении госзакупок может включать в один лот только один вид фармацевтической продукции (лекарственные средства и изделия медицинского назначения по международному непатентованному наименованию).
Как будут работать ассистенты социального работника
Внедряется гибкий график работы ассистентов социальных работников оказания услуг одиноким престарелым и лицам с инвалидностью, во все дни недели на почасовой основе.
Деятельность ассистентов раз в месяц оценивается одинокими престарелыми лично, социальными работниками в махалле и специальной программой. Исходя из результатов оценки центры социальных услуг «Инсон» поощряют ассистентов социального работника.
Изменены лицензионные требования в сфере градостроительства
Лицензии на осуществление высотных ремонтных, строительных и монтажных работ методами промышленного альпинизма могут получить также и юридические лица-нерезиденты, имеющие на территории республики постоянное учреждение.
Новые требования по озеленению
Строящиеся новые здания и сооружения высотой более 12 метров и (или) общей площадью более 500 кв. м не принимаются приемочной госкомиссией, если не менее 25 % земель прилегающих к ним территорий не отведены под площади озеленения и на них не проведены мероприятия озеленения.
В заключении государственной экологической экспертизы, выдаваемой по проектной документации промышленных предприятий, отнесенных к I и II категориям воздействия на окружающую среду, вводится обязательное требование по созданию на своей и прилегающей территориях «зеленых поясов» и проведению мероприятий озеленения.
Компания по развитию предпринимательства поддержит бизнес
Компания будет оказывать меры поддержки по проектам производства и оказания услуг субъектов малого и среднего предпринимательства.
ID-карты для спортсменов
Для участия в официальных соревнованиях, чемпионатах и кубках Узбекистана по видам спорта внедряется порядок определения принадлежности и квалификации спортсменов посредством идентификационной карты (ID).