Toshkentda «Avtomobilsiz kun»ni e’lon qilish rejalashtirilyapti
Prezidentning tegishli farmoni loyihasi bilan jamoatchilik vakillari va ekofaollarning ekologiyaga avtomobillardan chiqindi gazlar ta’sirini kamaytirish maqsadida Toshkent shahrida oyning bir ish kuni davomida avtomobillar harakatlanishini qisqartirishga qaratilgan «Avtomobilsiz kun» jamoatchilik loyihasini amalga oshirish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullanishi mumkin.
Bunda, binosi Toshkent shahrida joylashgan barcha respublika va hududiy ijro etuvchi organlarining rahbar xodimlari va xodimlarigi jamoat transportida ish joyiga kelishi orqali aholiga namuna ko‘rsatib borish vazifasi yuklanadi.
Mazkur tartibning to‘liq, sifatli va so‘zsiz bajarilishi uchun ekologiya va transport vazirliklari hamda Toshkent shahar hokimligi mas’ul etib belgilanmoqda.

В Ташкенте чиновников могут обязать раз в месяц ездить на общественном транспорте
В Ташкенте могут запустить проект «День без автомобиля», согласно которому раз в месяц руководители и сотрудники всех республиканских и областных исполнительных органов, офисы которых расположены в Ташкенте, должны подавать пример населению, приезжая на работу на общественном транспорте.
Данное предложение было внесено в проект Государственной программы по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в Год поддержки молодежи и бизнеса представителями общественности и экологическими активистами в целях снижения воздействия выхлопных газов автомобилей на окружающую среду.
Ответственными за реализацию проекта предложено назначить Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Министерство транспорта и столичный хокимият.