Shahrisabz aeroporti vaqtincha yopiladi
Joriy yil 13-mart Toshkent vaqti bilan soat 05:00 dan 25 mart 05:00 ga qadar Shahrisabz aeroporti uchish-qo‘nish yo‘lagida kapital ta’mirlash ishlari boshlanishi munosabati bilan o‘z faoliyatini vaqtincha to‘xtatadi.
Qayd etilishicha, uchish-qo‘nish yo‘lagining uzoq muddat - 1983-yildan beri ishlatilishi munosabati bilan hamda havo kemalarining qo‘nishi va uchishi xavfsizligini ta’minlash maqsadida keng kapital qurilish va ta’mirlash ishlari olib boriladi. Xususan, 1 554 m uzunlikdagi uchish-qo‘nish yo‘lagi yuzasini almashtirish va mustahkamlash rejalashtirilgan. Shuningdek, yurish yo‘lagining ustki qatlami ham ta’mirlanadi. Tanlov natijalariga ko‘ra, qurilish-ta’mirlash ishlarini «Farg‘ona yo‘llardan muntazam foydalanish korxonasi» olib boradi.
«Shu paytgacha Shahrisabz aeroportida samolyotlarni qabul qilish imkoniyati cheklangan edi. Parvozlar haftasiga ikki marta kichik L-410 samolyotlarida amalga oshirilar edi. Uchish-qo‘nish yo‘lagi ta’mirlangandan so‘ng aeroport o‘rta masofaga mo‘ljallangan zamonaviy ATR-72 samolyotlarini haftasiga uch martagacha qabul qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi», – deyiladi xabarda.

Аэропорт «Шахрисабз» временно закроют в связи с ремонтом
С 05:00 часов 13 марта до 05:00 часов 25 марта аэропорт «Шахрисабз» приостановит работу в связи с началом капитального ремонта взлетно-посадочной полосы (ВПП). Об этом сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
«В связи с длительной эксплуатацией ВПП – с 1983 года, и с целью обеспечения безопасности приема и выпуска воздушных судов будут проведены капитальные строительно-ремонтные работы. В частности, планируется замена и усиление покрытия полосы по всей длине 1554 м. Также будет произведен капитальный ремонт поверхности рулежной дорожки», – говорится в сообщении.
По итогам тендера победителем на осуществление строительно-ремонтных работ стала компания «Фаргона йуллардан мунтазам фойдаланиш корхонаси».
Отмечается, что до настоящего времени аэропорт Шахрисабза был ограничен в приёме воздушных судов – рейсы выполнялись дважды в неделю на небольших самолетах L-410. После ремонта ВПП аэропорт сможет принимать современные среднемагистральные самолеты ATR-72 с частотой рейсов до трех раз в неделю.