Ta’lim, FVB va bojxona mansabdorlari pora bilan ushlandi
Davlat xavfsizlik xizmatining Toshkent shahar bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan Bosh prokuratura huzuridagi Departament bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda, poytaxtimizdagi tumanlardan birining maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i umumiy o‘rta ta’lim maktabida tarix fanidan saboq beruvchi o‘qituvchini mazkur tumandagi maktablardan biriga direktor lavozimiga tayinlash evaziga o‘z xizmat xonasida 3 ming AQSh dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
DXX va IJQKD xodimlari hamkorligida Toshkent viloyatida o‘tkazilgan tezkor tadbirda esa, “Yangiyo‘l” TIF bojxona posti inspektori xizmat vazifasini suiiste’mol qilgan holda, Qozog‘iston Respublikasidan bug‘doy olib kelib, qayta ishlash bilan shug‘ullanuvchi MChJ tomonidan qo‘shni davlatdan temir yo‘l orqali olib kirilayotgan bug‘doy mahsulotlari ortilgan vagonlarni bojxona ko‘rigi hamda rasmiylashtiruvidan muommosiz o‘tkazib berish evaziga uchinchi shaxs orqali 2700 AQSh dollari olgan vaqtida ushlandi.
Samarqand viloyati Jomboy tumani Favqulodda vaziyatlar bo‘limi boshlig‘i o‘z xizmat mavqeidan foydalangan holda, 1988 y.t. fuqaroga yashash xonadonida xususiy maktabgacha ta’lim muassasasi ochishi uchun uning turar-joyini yong‘in xavfsizligi talablariga muvofiqligi to‘g‘risida xulosa berish va kelgusida rahnamolik qilish evaziga ta’magirlik yo‘li bilan 200 AQSh dollari olgan vaqtida Davlat xavfsizlik xizmati va Bosh prokuratura huzuridagi Departament xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Samarqand viloyati Paxtachi tumani Ekologiya, atrof muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi bo‘limi boshlig‘i mahalliy mas’uliyati cheklangan jamiyatga tumanda kar’yer faoliyatini amalga oshirishi uchun ekologik xulosa berish, Qarnab qishlog‘idagi “Nakvoysoy” hududidan tosh-shag‘al qazib olishiga ruxsat berish hamda kelgusida MChJ faoliyatiga rahnamolik qilish uchun 2 ming AQSh dollari olgan vaqtida ushlandi.
Hozirda barcha holatlar yuzasidan mazkur mansabdor shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi (pora olish) bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi. Tergov harakatlari olib borilmoqda.

В трех регионах задержаны должностные лица систем образования, ЧС и таможни
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками СГБ совместно с Департаментом при Генпрокуратуре в городе Ташкенте, Ташкентской и Самаркандской областях были задержаны должностные лица.
В частности, начальник одного из районных отделов дошкольного и школьного образования города Ташкента задержан с поличным при получении в своем служебном кабинете 3 тысяч долларов от учителя истории средней общеобразовательной школы за содействие в назначении директором одной из школ района.
В Ташкентской области при получении через третьего лица 2700 долларов был задержан инспектор таможенного поста внешнеэкономической деятельности «Янгиюль», который злоупотребляя своими полномочиями, пообещал ООО, занимающемуся импортом пшеницы из Казахстана и ее переработкой, пропустить без таможенного осмотра и оформления вагоны, загруженные пшеницей, которые завозились из соседней страны.
Кроме того, начальник отдела по чрезвычайным ситуациям Джамбайского района Самаркандской области получил 200 долларов от гражданина 1988 года рождения, планировавшего открыть в своем доме частное дошкольное образовательное учреждение, за предоставление заключения о том, что жилое помещение отвечает требованиям пожарной безопасности, а также предлагал дальнейшее покровительство. Он также был задержан сотрудниками СГБ и Департамента при получении указанной суммы.
Еще один случай был зафиксирован в Пахтачинском районе Самаркандской области. При получении 2 тысяч долларов был задержан начальник районный отдела экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, который обещал вынесение экологического заключения для осуществления работ на карьере местным ООО, а также разрешение на добычу гравия на территории «Наквойсой» в селе Карнаб.
В настоящее время в отношении вышеуказанных лиц возбуждены уголовные дела по статье 210  (Получение взятки) Уголовного кодекса и приняты меры пресечения в виде заключения под стражу. Ведутся следственные действия.