Туман ММТБ, ФВБ, Экология бўлими бошлиқлари ва божхона инспектори пора билан ушланди
Давлат хавфсизлик хизматининг Тошкент шаҳар бўйича бошқармаси ходимлари томонидан Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда, пойтахтимиздаги туманлардан бирининг мактабгача ва мактаб таълими бўлими бошлиғи умумий ўрта таълим мактабида тарих фанидан сабоқ берувчи ўқитувчини мазкур тумандаги мактаблардан бирига директор лавозимига тайинлаш эвазига ўз хизмат хонасида 3 минг АҚШ доллари олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
ДХХ ва ИЖҚКД ходимлари ҳамкорлигида Тошкент вилоятида ўтказилган тезкор тадбирда эса, “Янгийўл” ТИФ божхона пости инспектори хизмат вазифасини суиистеъмол қилган ҳолда, Қозоғистон Республикасидан буғдой олиб келиб, қайта ишлаш билан шуғулланувчи МЧЖ томонидан қўшни давлатдан темир йўл орқали олиб кирилаётган буғдой маҳсулотлари ортилган вагонларни божхона кўриги ҳамда расмийлаштирувидан муоммосиз ўтказиб бериш эвазига учинчи шахс орқали 2700 АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Самарқанд вилояти Жомбой тумани Фавқулодда вазиятлар бўлими бошлиғи ўз хизмат мавқеидан фойдаланган ҳолда, 1988 й.т. фуқарога яшаш хонадонида хусусий мактабгача таълим муассасаси очиши учун унинг турар-жойини ёнғин хавфсизлиги талабларига мувофиқлиги тўғрисида хулоса бериш ва келгусида раҳнамолик қилиш эвазига таъмагирлик йўли билан 200 АҚШ доллари олган вақтида Давлат хавфсизлик хизмати ва Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ходимлари томонидан ашёвий далиллар билан ушланди.
Самарқанд вилояти Пахтачи тумани Экология, атроф муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бўлими бошлиғи маҳаллий масъулияти чекланган жамиятга туманда каръер фаолиятини амалга ошириши учун экологик хулоса бериш, Қарнаб қишлоғидаги “Наквойсой” ҳудудидан тош-шағал қазиб олишига рухсат бериш ҳамда келгусида МЧЖ фаолиятига раҳнамолик қилиш учун 2 минг АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Ҳозирда барча ҳолатлар юзасидан мазкур мансабдор шахсларга нисбатан Жиноят Кодексининг 210-моддаси (пора олиш) билан жиноят ишлари қўзғатилиб, қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилди. Тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В трех регионах задержаны должностные лица систем образования, ЧС и таможни
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками СГБ совместно с Департаментом при Генпрокуратуре в городе Ташкенте, Ташкентской и Самаркандской областях были задержаны должностные лица.
В частности, начальник одного из районных отделов дошкольного и школьного образования города Ташкента задержан с поличным при получении в своем служебном кабинете 3 тысяч долларов от учителя истории средней общеобразовательной школы за содействие в назначении директором одной из школ района.
В Ташкентской области при получении через третьего лица 2700 долларов был задержан инспектор таможенного поста внешнеэкономической деятельности «Янгиюль», который злоупотребляя своими полномочиями, пообещал ООО, занимающемуся импортом пшеницы из Казахстана и ее переработкой, пропустить без таможенного осмотра и оформления вагоны, загруженные пшеницей, которые завозились из соседней страны.
Кроме того, начальник отдела по чрезвычайным ситуациям Джамбайского района Самаркандской области получил 200 долларов от гражданина 1988 года рождения, планировавшего открыть в своем доме частное дошкольное образовательное учреждение, за предоставление заключения о том, что жилое помещение отвечает требованиям пожарной безопасности, а также предлагал дальнейшее покровительство. Он также был задержан сотрудниками СГБ и Департамента при получении указанной суммы.
Еще один случай был зафиксирован в Пахтачинском районе Самаркандской области. При получении 2 тысяч долларов был задержан начальник районный отдела экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, который обещал вынесение экологического заключения для осуществления работ на карьере местным ООО, а также разрешение на добычу гравия на территории «Наквойсой» в селе Карнаб.
В настоящее время в отношении вышеуказанных лиц возбуждены уголовные дела по статье 210  (Получение взятки) Уголовного кодекса и приняты меры пресечения в виде заключения под стражу. Ведутся следственные действия.