Sirdaryoda bog‘cha bolasi vafot etgani holati yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Joriy yilning 7 avgust kuni Sirdaryo viloyati Mirzaobod tumanidagi oilaviy nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotida tarbiyalanayotgan I.S. (2022 yilda tug‘ilgan o‘g‘il bola) to‘satdan vafot etgan.
Hodisa yuzasidan tuman prokuraturasi o‘tkazgan tergovga qadar tekshiruv doirasida sudga oid tibbiy ekspertiza tayinlanib, uning xulosasiga ko‘ra, I.S. nafas yo‘llari berkilib qolishi natijasida (obturatsion asfiksiya) vafot etganligi qayd etilgan.
Aniqlanishicha, tuman tibbiyot birlashmasi va oilaviy shifokorlik punkti mas’ul shaxslari bolaning tug‘ilganidan buyon unda aniqlangan kamqonlik (anemiya) kasalligini shu kunga qadar davolash choralarini ko‘rmasdan, mas’ul mansabdor shaxslar tomonidan bu borada qat’iy nazorat o‘rnatilmagan.
Shu bilan birga, I.S. ni bog‘chaga qabul qilishda bolaning umumiy sog‘lig‘i haqidagi ma’lumotnoma olinmasdan hamda bola 3 yoshga to‘lmagan bo‘lsada, tarbiyalanuvchilar safiga qabul qilingan.
Shuningdek, mas’ullar tomonidan bolada sog‘lig‘i bilan bog‘liq sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan jarayonlar doimiy nazoratga olinmagan hamda kuzatilgan dastlabki tibbiy simptomlarni muntazam ravishda nazorat qilib borilmasdan, malakali birinchi tez tibbiy yordam ko‘rsatish choralari ko‘rilmagan.
Joriy yilning 11 sentyabr kuni I.S.ning vafot etganligi holati yuzasidan Mirzaobod tuman tibbiyot birlashmasi va oilaviy shifokorlik punkti mas’ul xodimlariga nisbatan JKning 116-moddasi (Kasb yuzasidan o‘z vazifalarini lozim darajada bajarmaslik) hamda oilaviy nodavlat maktabgacha ta’lim tashkiloti mansabdor shaxslariga nisbatan JKning 192-11-moddasi 1-qismi (Nodavlat tijorat tashkilotida yoki boshqa nodavlat tashkilotida mansabdor shaxslar tomonidan o‘z vakolatlarini suiiste’mol qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Hozirda jinoyat ishi bo‘yicha Mirzaobod tumani prokuraturasi tomonidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Возбуждено уголовное дело по факту смерти воспитанника детсада в Сырдарье
В Сырдарьинской области возбуждено уголовное дело по факту смерти двухлетнего ребенка в частном детском саду по причине попадания пищи в дыхательные пути. Об этом сообщает детский омбудсман.
В рамках доследственной проверки была назначена судебно-медицинская экспертиза. Согласно ее заключению, воспитанник И.С. скончался вследствие закрытия дыхательных путей (обтурационная асфиксия).
Выяснилось, что ответственные лица районного медицинского объединения и пункта семейных врачей не предприняли меры по лечению анемии у ребенка, выявленной с момента его рождения и не установили строгий контроль за его состоянием.
Кроме того, при приеме И.С. в детский сад не была запрошена справка о его общем состоянии здоровья, и он был принят в учреждение, не достигнув трехлетнего возраста.
Также ответственные лица не отслеживали первоначальные медицинские симптомы, связанные с его здоровьем и не оказали квалифицированную первую медицинскую помощь.
11 сентября в отношении ответственных сотрудников Мирзаабадского районного медицинского объединения и пункта семейных врачей было возбуждено уголовное дело по статье 116 УК (ненадлежащее исполнение своих профессиональных обязанностей), а в отношении должностных лиц негосударственной дошкольной образовательной организации – по части 1 статьи 192-11 (злоупотребление должностными лицами негосударственной коммерческой или иной негосударственной организации своими полномочиями). В настоящее время проводятся следственные действия.