Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Ilmiy tadqiqotlar va innovatsiyalar departamentining yangilangan ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil 1 sentyabr holatiga O‘zbekistonda noqonuniy tamaki mahsuloti aylanmasining ulushi 12,5% ga yetdi. Bu yashirin savdo muammosining keng ko‘lamiga dalolat qiladi. Joriy yilning birinchi 8 oyi davomida davlat noqonuniy sigaret sotilishi tufayli 353.2 mlrd so‘m soliq tushumini boy berdi.
Farg‘ona vodiysi tamaki mahsuloti yashirin bozorining markazi sanaladi. Bu hududda noqonuniy aylanma ulushi mamlakat bo‘ylab o‘rtacha ko‘rsatkichdan sezilarli darajada oshib, 25,6%ga yetdi.
Farg‘ona vodiysining ayrim shaharlarida vaziyat yana ham yomon: Marg‘ilonda noqonuniy aylanma 27,2% ni, Qo‘qonda – 25,6% ni, Farg‘ona shahrida esa – 19,7 foizni tashkil qiladi.
Namangan viloyati noqonuniy tamaki mahsuloti aylanmasining yuqori darajasi bilan ajralib turadi, u viloyat bo‘yicha 43,6 foizni tashkil etadi. Namangan shahrida ushbu raqamlar 49,3 foizga yetadi, bu O‘zbekiston hududlari ichidagi eng yuqori ko‘rsatkich bo‘lib, ushbu muammoga qarshi shoshilinch choralar ko‘rishni talab etadi.
Navoiy viloyati (11,2%), Toshkent viloyati (9,1%) va Toshkent shahri (8,8%) kabi ayrim hududlarda noqonuniy tamaki mahsuloti aylanmasi darajasi umumrespublika ko‘rsatkichidan pastroq.
Noqonuniy sigaretlar orasida quyidagilar eng mashhur: Milano (7,3%), Oris (1,7%) va Esse (1,4%).
Noqonuniy tamaki mahsuloti aylanmasi O‘zbekiston iqtisodiyotiga jiddiy tahdid soladi, chunki u soliq tushumlari kamayishiga olib keladi.
Noqonuniy tamaki mahsuloti aylanmasiga qarshi kurashish uchun quyidagilarni o‘z ichiga olgan kompleks choralar talab etiladi:

Нелегальные сигареты: государство теряет миллиарды
Согласно обновленным данным Департамента научных исследований и инноваций Ташкентского государственного экономического университета, по состоянию на 1 сентября 2024 года доля незаконного оборота табачной продукции в Узбекистане достигла 12,5%. Это свидетельствует о масштабной проблеме теневой торговли. За первые 8 месяцев года государство недополучило 353,2 млрд сумов налоговых поступлений из-за продажи нелегальных сигарет.
Ферганская долина является центром теневого рынка табачной продукции. Доля незаконного оборота в этом регионе достигает 25,6%, значительно превышая средний показатель по стране.
В отдельных городах Ферганской долины ситуация еще хуже: в Маргилане незаконный оборот составляет 27,2%, в Коканде - 25,6%, а в Фергане - 19,7%.
Наманганская область выделяется своим высоким уровнем незаконного оборота табачной продукции, который составляет 43,5%. В городе Наманган этот показатель достигает 49,3%, что является самым высоким показателем среди всех регионов Узбекистана, что требует принятия срочных мер для борьбы с этой проблемой.
В некоторых регионах, таких как Навоийская область (11,2%), Ташкентская область (9,1%) и город Ташкент (8,8%), уровень незаконного оборота табачной продукции ниже среднереспубликанского.
Среди нелегальных сигарет наибольшую популярность имеют Milano (7,3%), Oris (1,7%) и Esse (1,4%).
Незаконный оборот табачной продукции представляет собой серьезную угрозу для экономики Узбекистана, поскольку он приводит к недополучению налоговых поступлений и создает нечестную конкуренцию для легальных производителей.