Ўзбекистонликларни ҳақорат қилган шахс россиялик эмаслиги айтилди
Россия Федерал хавфсизлик хизмати маълумотига кўра, Литва махсус хизматлари назоратидаги каналда эълон қилинган видеода ўзини рус сифатида кўрсатган шахс аслида украиналик бўлган. Видеода ўзбеклар куракда турмас сўзлар билан ҳақорат қилинган эди.
Айтилишича, мақсад Россиянинг МДҲ давлатлари билан шериклик муносабатларига путур етказиш бўлган. Куч ишлатар тузилмалар текширув ўтказиб, интернетда «гўёки россиялик фуқаро номидан ўзбек миллати вакиллари ҳақида миллатчиликка асосланган шовинистик фикрлар билдирган» шахсни аниқлашган.
Ўзбекларни ҳақоратлаган шахс — Украина фуқароси Николай Николаевич Кочмарик, 1984 йилда Николаев вилоятида туғилган, ҳозирда Украина ҳудудида яшайди, дейилади хабарда.

Мужчина, оскорбивший узбеков в интервью, является украинцем — ФСБ России
Накануне в сети распространилось видео, на котором, предположительно, россиянин оскорбляет узбеков. Как сообщили в Центре общественных связей (ЦОС) ФСБ России, от его имени на самом деле говорит украинец, передает «Известия».
В ведомстве рассказали, что силовики провели проверку и установили лицо, которое «от имени якобы гражданина России в национал-шовинистической манере высказывалось о представителях узбекской нации» в интернете.
«Установленное лицо является гражданином Украины Кочмариком Николаем Николаевичем, 1984 года рождения, уроженцем Николаевской области УССР, в настоящее время находящимся на территории Украины и поддерживающим ВСУ», — рассказали в ФСБ.