Парижда «Ўзбекистон – Франция» туристик форуми ташкил этилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг Франция Республикасига давлат ташрифи арафасида 2025 йил 10 март куни Туризм қўмитаси томонидан Париж шаҳрида жойлашган «Интерсонтинентал» меҳмонхонасида Ўзбекистон-Франция туризм форуми ва уни доирасида «Ўзбекистон - Ипак йўлининг дурдонаси» тақдимоти ташкил этилди.
Тадбирда Франция давлати туризм маъмурияти, икки мамлакат тадбиркорлик субъектлари, ОАВ ва медиа вакиллари, шунингдек, Франция давлатидаги дипломатик корпус расмийлари ва бошқа туризм соҳаси 120 вакиллари иштирок этди.
Мақсад – Ўзбекистон ва Франция ўртасида туризм соҳасидаги алоқаларни янги босқичга олиб чиқиш, тадбиркорлар ўртасида фаол алоқаларни йўлга қўйиш ва мамлакатимизга туристик оқимни ошириш.
«Ўзбекистон - Ипак йўлининг дурдонаси» тақдимотида меҳмонларга Ўзбекистоннинг туризм соҳасидаги истиқболларини ва мамлакатнинг туристик инфратузилмасини ривожлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатларини ва туристлар учун янада қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида амалга оширилаётган янгиликлар ҳақида маълумот берилди.
«Uzbekistan Airways» авиакомпаниясининг томонидан логистика салоҳияти ҳамда мавжуд авиақатновлар ҳақида тақдимот этилди. Шунингдек, компаниянинг туризмни ривожлантиришдаги ўрни ва Ўзбекистонга келувчи сайёҳларга юқори сифатли хизмат кўрсатиш учун янги имкониятлар ва йўналишлар ҳақида сўз юритилди.
Ўзбекистон ва Франция бизнеси вакиллари иштирокида ўтказилган «B2B» учрашувлари доирасида ишбилармонлик алоқалари ўрнатилди, ҳамкорлик имкониятлари муҳокама қилинди ва туристлар оқимини ошириш бўйича ўзаро келишувларга эришилди.
Ушбу музокаралар икки мамлакат туризм соҳасидаги ишбилармонларга ҳамкорлик ўрнатиш ва янги лойиҳаларни ривожлантириш учун яхши имкониятларни яратди.
Шунингдек, Франция сайёҳлик компаниялари вакиллари форум доирасида ташкил этилган тақдимот орқали сўнгги йилларда Ўзбекистонда туризм соҳасида амалга оширилган ислоҳотлар ва уларнинг натижасида ҳудудларида барпо этилган янги туризм масканлари,янгиланган инфратузилмалар ва маданий мерос объектлари билан танишдилар.
Тадбирга ташриф буюрган меҳмонлар юртимизнинг бой ва ранг-баранг маданияти ҳамда анъаналарини акс эттирувчи миллий куй-қўшиқлар ва рақслар билан яқиндан танишдилар ҳамда ўзбек ошпазлари томонидан тайёрланган тансиқ ўзбек миллий таомларидан татиб кўрдилар.
Форум Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги туризм алоқаларини ривожлантириш, ўзаро манфаатли ҳамкорлик учун янги имкониятлар очиш йўлида муҳим қадам бўлди.

В Париже прошел туристический форум «Узбекистан – Франция»
В преддверии государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева во Французскую Республику 10 марта 2025 года Комитет по туризму организовал Узбекско-французский туристический форум в отеле «Intercontinental» в Париже. В рамках форума прошла презентация «Узбекистан – жемчужина Шелкового пути».
Мероприятие собрало 120 участников, включая представителей Французской государственной туристической администрации, хозяйствующих субъектов двух стран, СМИ, дипломатов и специалистов туристической отрасли.
Цель форума – вывести туристические отношения между Узбекистаном и Францией на новый уровень, наладить активные связи между предпринимателями и увеличить поток туристов в Узбекистан.
В ходе презентации «Узбекистан – жемчужина Шелкового пути» гости узнали о перспективах развития туризма в Узбекистане, усилиях по улучшению инфраструктуры и нововведениях, направленных на создание более благоприятных условий для туристов.
Авиакомпания «Uzbekistan Airways» представила свои логистические возможности, существующие маршруты и обсудила роль компании в развитии туризма, а также новые направления и возможности для предоставления качественных услуг туристам, посещающим Узбекистан.
В рамках «B2B» встреч с участием представителей узбекского и французского бизнеса были наложены деловые связи, обсуждены возможности сотрудничества и достигнуты договоренности по увеличению туристического потока.
Переговоры открыли новые перспективы для туристических компаний обеих стран, позволяя развивать совместные проекты и укреплять партнерство.
Французские туристические компании также ознакомились с реформами, реализованными в Узбекистане за последние годы, с новыми туристическими объектами, построенными в рамках этих реформ, обновленной инфраструктурой и памятниками культурного наследия.
Гости мероприятия могли насладиться национальными песнями и танцами, отражающими богатство и разнообразие узбекской культуры и традиций, а также попробовать блюда узбекской кухни, приготовленные профессиональными поварами.
Форум стал важным шагом в развитии туристических связей между Узбекистаном и Францией, открыв новые возможности для взаимовыгодного сотрудничества.