Yozuvchi Shodmon Otabek vafot etdi
O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi, taniqli yozuvchi, «Xabar» gazetasining birinchi bosh muharriri Shodmon Otabek 79 yoshida olamdan o‘tdi.
Shodmon Otabek 1946 yili Andijon viloyatining Shirmonbuloq qishlog‘ida tug‘ilgan. 1969 yili Toshkent davlat universiteti (Milliy universitet)ni tamomlagan.
Respublika radiosi, O‘zbekiston Milliy kinokompaniyasi, Toshkent davlat madaniyat instituti va «O‘zbekiston adabiyoti va san’ati» gazetasida ishlagan. 1992 yildan 2003 yilgacha «Xabar» gazetasida bosh muharrir lavozimida foliyat olib borgan.
To‘rt marta nashr qilingan «Do‘rmon hangomalari» kitobi Shodmon Otabekka mashhurlik keltirgan.
Shuningdek, turli yillarda uning «Mirzakalon Ismoiliy» (1978), «Yaproqdagi nur» (1979), «Odamiylik sinovlari» (1986), «Eng baxtli kun», «Qorbo‘ron», (1988, 2009), «Shaxmat abadiydir» (1990), «Shirmonbuloq oqshomlari» (1995) kabi kitoblari, shuningdek, «Yaxshi kunlarda ko‘rishaylik», «Birkam dunyo» qissalari chop etilgan. 2010 yili «Mirzakalon Ismoiliy saboqlari» kitobi nashrdan chiqqan.
Shodmon Otabek badiiy tarjima bilan ham jiddiy shug‘ullangan. U L.Tolstoy, M.Zoshchenko, V.Shukshin, B.Sarnov, Ye.Gik, A.Nesin asarlarini mahorat bilan o‘zbek tiliga o‘girgan. L.Tolstoyning bolalarga atab yozgan hikoyalari va Aziz Nesinning hajviy hikoyalarini alohida kitob holida nashr ettirgan. Shodmon Otabekning asarlari rus, ukrain, qozoq, turk tillariga tarjima qilingan. «Shuhrat» medali bilan taqdirlangan.

Скончался известный узбекский писатель Шодмон Отабек
Заслуженный деятель культуры Узбекистана и известный писатель Шодмон Отабек скончался на 79-м году жизни.
Шодмон Отабек родился в 1946 году в селе Ширмонбулок Андижанской области. Он успешно окончил Национальный университет имени Мирзо Улугбека в 1969 году.
В течение своей профессиональной деятельности он проработал на Республиканском радио, в Ташкентском государственном институте культуры, а также в газете «Литература и искусство Узбекистана». С 1992 по 2003 год он занимал должность главного редактора газеты «Хабар».
Писатель на протяжении своей жизни выпустил множество книг, среди которых «Мирзакалон Исмаили» (1978), «Свет на листке» (1979), «Испытания человечества» (1986), «Самый счастливый день», «Метель» (1988, 2009), «Шахматы навечно» (1990), «Вечера Ширманбулока» (1995) и «Увидимся в хорошие дни».
Кроме этого, он проводил научные исследования о Мирзакалоне Исмаили (узбекском советском писателе и переводчике) и в 2010 году опубликовал книгу «Уроки Мирзакалона Исмаили».
Шодмон Отабек также активно занимался художественным переводом, умело переводя на узбекский язык произведения Л. Толстого, М. Зощенко, В. Шукшина, Б. Сарнова, Е. Гика и А. Несина.
Произведения Шодмона Отабека переведены на русский, украинский, казахский и турецкий языки. За свои достижения он был награжден медалью «Шухрат».