Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyatini kompleks rivojlantirish bo‘yicha ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazmoqda.
Davlat rahbari bugungi kunda Andijonda havas qilsa arzigulik o‘zgarishlar bo‘layotganini qayd etdi.
«Kecha viloyatdagi ishlar bilan tanishdim, oddiy odamlar bilan gaplashdim. Ishonch bilan aytishim mumkinki, bu zaminda Yangi O‘zbekiston shukuhi har bir mahalla, har bir xonadonga kirib ulgurgan.
Bu – islohotlarimizning eng katta natijasi, desak, to‘g‘ri bo‘ladi», - dedi davlat rahbari.
Andijon hamma sohada islohotlar ijrosiga astoydil kirishib, odamlarning kundalik hayotiga ijobiy o‘zgarishlarni tez olib kirayotgan hududlardan biri ekani ta’kidlandi.
O‘tgan yili viloyatda 4 mingdan ziyod yangi tadbirkor ish boshladi, 51 ta korxona kichikdan o‘rta toifaga o‘tdi, 13 tasi yiriklashdi. Bir yilda 450 ming aholi ishli bo‘ldi.
Viloyatda 1,5 million kvadrat metr turar joy va 850 ming kvadrat metr noturar ob’yektlar qad ko‘tardi. Buning hisobiga o‘tgan yili savdo va xizmatlar 13 foizga, sanoat 7,5 foizga oshdi.
«Lekin hayot bir joyda to‘xtab qolmaydi. Odamlar har kuni izlanib, yangi g‘oya va tashabbuslar bilan chiqayapti, oldimizga katta-katta masalalarni qo‘ymoqda», - dedi Prezident.
Shuni hisobga olib, viloyatga qo‘shimcha 1 trillion so‘m yo‘naltirilishi aytildi.
Viloyat hokimligi, viloyat tashkilotlari rahbarlari, 16 ta shahar va tuman hokimlari aholi va tadbirkorlarni har kuni eshitib, hozirgi sur’atni saqlab qolishi shartligi ko‘rsatib o‘tildi.

На развитие Андижана будет дополнительно выделено 1 трлн сумов
Президент Шавкат Мирзиёев 16 апреля провел совещание по вопросам комплексного развития Андижанской области, сообщает пресс-служба президента.
Глава государства отметил, что в регионе происходят заметные перемены, которым можно позавидовать.
В 2024 году здесь начали работу более 4000 новых предпринимателей, 51 предприятие перешло из категории малых в средние, 13 стали крупными. За год было трудоустроено 450 тысяч человек. Также построено 1,5 млн кв. м жилья и 850 тысяч кв. м нежилых объектов. В результате объём торговли и услуг вырос на 13%, промышленное производство — на 7,5%.
«Но жизнь не стоит на месте. Люди каждый день ищут новые идеи и инициативы, ставят перед нами всё более масштабные задачи», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Учитывая это для региона будет дпополнительно направлено 1 трлн сумов.
Президент подчеркнул, что хокимият, руководители организаций и хокимы 16 городов и районов должны ежедневно выслушивать население и предпринимателей, а также сохранять нынешние темпы развития.
Шавкат Мирзиёев указал, что в условиях сегодняшней экономической турбулентности в мире каждый хоким должен взять на себя чрезвычайную ответственность.