Bir kunda chiqindini «noto‘g‘ri tashlash» bilan bog‘liq 11,4 mln so‘mlik jarima yozildi – poytaxt Ekoboshqarmasi
Toshkent shahar Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi bir muddat oldin poytaxtda belgilanmagan joylarga chiqindi tashlashga qarshi reyd tadbirlari boshlanganini e’lon qilgan edi.
Ekoboshqarma axborot xizmati xabariga ko‘ra, birgina 12 mart, chorshanba kuni o‘tkazilgan reyd davomida poytaxt hududida chiqindi tashlash bilan bog‘liq 16 ta huquqbuzarlik aniqlangan. Huquqbuzarlarga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksning 91-1-moddasi 1-qismi bilan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan va jami 11 mln 375 ming so‘m jarima qo‘llanilgan.
Ma’lumot uchun, MJtKning 91-1-moddasi 1-qismiga ko‘ra, belgilanmagan joylarga qattiq maishiy chiqindilarni va qurilish chiqindilarini tashlash, shuningdek, suyuq maishiy chiqindilarni to‘kish fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining 1 baravaridan 3 baravarigacha (370 ming so‘mdan 1 mln 125 ming so‘mgacha), mansabdor shaxslarga esa 10 baravaridan 20 baravarigacha (3 mln 750 ming so‘mdan 7 mln 500 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Xuddi shunday huquqbuzarlik ma’muriy jazo chorasi qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida takror sodir etilsa, fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravaridan 10 baravarigacha (1 mln 875 ming so‘mdan 3 mln 500 ming so‘mgacha), mansabdor shaxslarga esa 20 baravaridan 30 baravarigacha (7 mln 500 ming so‘mdan 11 mln 250 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solinadi.

В Ташкенте за день нарушители, бросавшие мусор в неположенных местах, были оштрафованы на 11,3 млн сумов
Ранее Xabar.uz сообщал, что в Ташкенте начались рейды против нарушителей, выбрасывающих мусор в неположенных местах. За день за данное правонарушение на нарушителей были наложены штрафы на более чем 11 млн сумов.
Как сообщило Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, 12 марта в ходе проведенного рейда в Ташкенте было выявлено 16 нарушений, связанных со сбросом отходов в неположенных местах. В отношении нарушителей составлены административные протоколы по части 1 статьи 91 Кодекса об административной ответственности, наложены штрафы на общую сумму 11 миллионов 375 тысяч сумов.
Напомним, что в соответствии со статьей 91-1 Кодекса об административной ответственности выбрасывание твердых бытовых и строительных отходов, а также слив жидких бытовых отходов в неустановленных местах влечет наложение штрафа на граждан от 1 до 3 (от 375 тысяч до 1 млн 125 тысяч сумов), а на должностных лиц — от 10 до 20 (от 3 млн 750 тысяч до 7 млн 500 тысяч сумов) базовых расчетных величин.
То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, влечет наложение штрафа на граждан от 5 до 10 (от 1 млн 875 тысяч до 3 млн 750 тысяч сумов), а на должностных лиц — от 20 до 30 (7 млн 500 тысяч до 11 млн 250 тысяч сумов) БРВ.