Turkiyada qo‘lbola aroqdan vafot etgan o‘zbekistonliklar soni 10 nafarga yetdi
Joriy yilning 14-yanvar kuni Istanbulda 2 nafar turkmanistonlikning qalbaki spirtli ichimliklar ishlab chiqarib iste’molga kiritgani va natijada jami 38 kishi zaharlangani, jumladan, 6 nafar (besh erkak va bir ayol) o‘zbekistonlik vafot etgani xabar qilingan edi.
O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulxonasi xabariga ko‘ra, aroqdan zaharlanib vafot etgan O‘zbekiston fuqarolari soni yana 4 nafarga ortgan.
«15-yanvar kuni Istanbul shahridagi Bosh konsulxonamizga to‘rt nafar fuqaromizning (barchasi erkak kishi) soxta spirtli ichimlik iste’mol qilish natijasida vafot etganligi bo‘yicha murojaatlar kelib tushdi», – deb yozadi diplomatik vakolatxona.
Bosh konsulxona diplomatlari ushbu holat yuzasidan Istanbul sog‘liqni saqlash, sud-tibbiy ekspertiza boshqarmasi hamda huquqni muhofaza qilish organlari bilan doimiy aloqa o‘rnatgan.

Еще четверо узбекистанцев скончались от отравления алкоголем в Турции
Ранее мы сообщали, в Стамбуле от употребления поддельного алкоголя скончались шесть граждан Узбекистана.
15 января в Генеральное консульство Узбекистана Стамбуле поступила информация о смерти четырех соотечественников (все мужчины) в результате употребления поддельных спиртных напитков.
«Дипломаты Генерального консульства поддерживают постоянный контакт с управлением здравоохранения Стамбула, управлением судебно-медицинской экспертизы и правоохранительными органами по данному инциденту», - говорится в сообщении ведомства.
Напомним, полиция Турции начала расследование по данному делу и задержала двух граждан Туркменистана, которые занимались изготовлением и распространением некачественного алкоголя.