Toshkent xalqaro aeroportida maxsus jihozlar o‘rnatilmoqda
Toshkent xalqaro aeroportini rekonstruksiya qilish doirasida nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun maxsus jihozlarni o‘rnatish boshlandi, deya xabar bermoqda Uzbekistan Airports matbuot xizmati.
Bunda poytaxt aeroportining uchib kelish va uchib ketish zallari ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi shaxslar uchun qulay muhitni tashkil etish uchun tiflotexnik vositalar, barcha toifadagi nogironlar foydalanishi mumkin bo‘lgan axborot vositalari (Brayl alifbosi, audioyozuvlar, ko‘rish va eshitish qobiliyati zaiflar uchun maxsus vositalar, surdo-tarjimon, maxsus videolar uchun ekran), taktil piktogrammalar va indikatorlar, tovush va taktil mimik diagrammalar, shuningdek, yordam chaqirish tugmalari bilan jihozlanmoqda.
Taktil yer belgilari passiv texnik signalizatsiya vositalari bo‘lib, xavfsiz yo‘nalishlarni, ularning boshlang‘ich nuqtalarini va yo‘nalishning o‘zgarishini ko‘rsatish, shuningdek, ko‘rish qobiliyati zaif odamlarni terminallar va uning atrofidagi yo‘nalishlardagi to‘siqlar va xavfli joylar haqida ogohlantirish uchun qo‘llaniladi.
Aeroport terminallariga kirish joylarida yordam chaqirish tugmalari ham o‘rnatiladi — imkoniyati cheklangan yo‘lovchilar yoki qo‘shimcha yordamga muhtojlar yo‘lovchilarga kerakli yordamni ko‘rsatish uchun zarur jihozlar (nogironlar aravachasi, zambil va boshqalar) bilan qurollangan aeroport xodimlarini chaqirishlari mumkin bo‘ladi.

В аэропорту Ташкента создается доступная среда для лиц с инвалидностью
В рамках реконструкции международного аэропорта «Ташкент» началась установка специального оборудования для лиц с ограниченными возможностями. Об этом сообщает пресс-служба Uzbekistan Airports.
В частности, залы прилета и вылета воздушной гавани столицы оснащаются тактильными техническими средствами организации доступной среды для слабовидящих и незрячих, информационными терминалами, доступными для людей всех категорий инвалидности (шрифт Брайля, звуковое сопровождение, система для слабослышащих, сурдоперевод, экран для специальных роликов), тактильными пиктограммами и индикаторами, звуковыми и тактильными мнемосхемами, а также кнопками вызова помощи.
uzbekistan airports, аэропорт ташкент, люди с инвалидностью
Тактильные наземные указатели являются пассивными техническими средствами сигнализации и используются для обозначения безопасных путей следования, мест их начала и изменения направления движения, а также предупреждают людей с инвалидностью по зрению о препятствиях и опасных местах на путях их следования в терминалах и прилегающей к ним территории.
У входных групп в терминалы аэропорта также будут установлены кнопки вызова помощи – пассажиры с инвалидностью или нуждающиеся в дополнительной помощи смогут вызвать спецперсонал аэропорта с необходимым инвентарем (инвалидные коляски, носилки и прочее) для сопровождения маломобильных граждан.