Xorazm viloyati, Hazorasp tumani sudi tomonidan bloger Sobirjon Boboniyozov 3 yilga ozodlikdan mahrum qilindi. U jazoni manzil koloniyada o‘taydi. Bu haqda O‘zbekiston inson huquqlari «Ezgulik» jamiyati raisi Abdurahmon Tashanov Facebook’dagi sahifasi orqali ma’lum qildi.
Xazorasp tumanining «Bo‘ston» qishlog‘ida yashovchi bloger O‘zbekistonning birinchi prezidenti Islom Karimov hamda amaldagi prezident Shavkat Mirziyoyevni haqorat qilishda ayblangan.
Jinoyat ishi materiallariga ko‘ra, 31 yoshli bloger Telegram ijtimoiy tarmog‘idagi «Blogerlar birlashmasi» nomli guruhga a’zo bo‘lib, mazkur guruhda O‘zbekistonning sobiq prezidenti Islom Karimov hamda amaldagi prezident Shavkat Mirziyoyevni haqoratlovchi va faoliyatini obro‘sizlantiruvchi mazmunda to‘g‘ridan-to‘g‘ri videomateriallar e’lon qilgan.
2021-yilning 21-aprelidagi sud-lingivistik ekspertiza xulosalariga ko‘ra, mazkur materiallar Jinoyat kodeksining 158-moddasi (O‘zbekiston Respublikasi prezidentiga suiqasd qilish) 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikni ifodalaydi.
Ayblov xulosasiga ko‘ra, bloger mazkur jinoyatlarni og‘irlashtiruvchi, ya’ni mast holatda takroran sodir etgan.
Jinoyat kodeksining 158-moddasi 3-qismiga kiritilgan so‘nggi o‘zgartirishga muvofiq, O‘zbekiston prezidentini omma oldida haqoratlash yoki unga tuhmat qilish, shuningdek, matbuot yoki boshqa ommaviy axborot vositalaridan foydalangan holda uni haqoratlash yoki unga tuhmat qilish olti oygacha qamoq yoki besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Eslatib o‘tamiz, avval prezident nomidan Facebookda sahifa ochib firibgarlik bilan shug‘ullangan shaxs ham qamalgandi.

В Хорезмской области блогера осудили на три года за оскорбление президента
Хазараспский районный суд по уголовным делам Хорезмской области на заседании 3 февраля приговорил блогера Собиржона Бабаниязова к трём годам лишения свободы по обвинению в оскорблении первого и действующего президентов Узбекистана. Об этом сообщил глава правозащитной организации «Эзгулик» Абдурахмон Ташанов.
Согласно материалам уголовного дела, 31-летний блогер вступил в группу «Блогерлар бирлашмаси» («Объединение блогеров»), где якобы размещал видео, «оскорбляющие и порочащие деятельность бывшего президента Ислама Каримова и действующего президента Шавката Мирзиёева», говорится в сообщении.
По итогам судебно-лингвистической экспертизы от 21 апреля 2021 года Собиржону Бабаниязову предъявлено обвинение по части 3 статьи 158 Уголовного кодекса (публичное оскорбление или клевета в отношении президента Узбекистана, а равно с использованием печати или иных СМИ, сетей телекоммуникаций или интернета / наказывается исправительными работами до 3 лет или ограничением свободы от 2 до 5 лет либо лишением свободы до 5 лет).
«Согласно обвинительному заключению, блогер совершал эти действия при отягчающих обстоятельствах, то есть в состоянии алкогольного опьянения», — написал Абдурахмон Ташанов.
Судья Хазараспского районного суда Мурод Рузметов признал Собиржона Бабаниязова виновным и приговорил его к трём годам лишения свободы. Сообщается, что блогер, проживающий в поселке Бустон Хазараспского района, отбывает наказание в колонии строгого режима.
Как сообщает «Газета.uz» со ссылкой на Хорезмский областной суд по уголовным делам, у подсудимого есть 20 дней на обжалование решения суда. Поэтому районный суд заявил, что предоставит информацию после вступления приговора в законную силу.