Туризм қўмитасида халқаро тоғ-чанғи курортларини барпо этиш бўйича жаҳон тажрибаси муҳокама қилинди
Туризм қўмитасида тоғ-чанғи курортларини яратиш бўйича халқаро тажрибага бағишланган давра суҳбати ўтказилди. Унда етакчи мутахассислар, давлат ва хусусий сектор вакиллари, шунингдек, туризм соҳаси экспертлари иштирок этдилар.
Тадбирни Туризм қўмитаси раиси Умид Шадиев кириш сўзи билан очди. У мамлакатда туризмни ривожлантириш, инвестицияларни жалб этиш ва Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги обрўсини ошириш учун тоғ-чанғи курортларини барпо этишнинг аҳамиятини алоҳида таъкидлади.
«Societe de Trois Vallees SA» компанияси президенти Паскал Де Терсан (Франция) жаҳон даражасидаги курортларни яратиш бўйича амалиёт ва инновациялар ҳақида сўзлаб, Франциядаги Куршевел каби муваффақиятли лойиҳаларни мисол келтирди.
Давра суҳбатининг муҳим қисми Ўзбекистоннинг турли ҳудудларида тоғ-чанғи курортларини барпо этиш ва ривожлантиришга бағишланган маърузалар бўлди. Иштирокчилар Ўзбекистондаги тоғ-чанғи курортларининг жорий лойиҳалари, шунингдек, мамлакатимизда ушбу соҳани ривожлантириш режалари ҳақида гапирдилар. Улар инвестицияларни жалб қилиш ва дам олувчилар учун қулай шароитлар яратишга қаратилган асосий ташаббусларга алоҳида эътибор қаратдилар.
Тадбир якунида B2B ва B2G форматидаги учрашувлар ўтказилди. Ушбу учрашув доирасида иштирокчилар ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиб, тажриба алмашдилар.

В Комитете по туризму рассмотрели мировой опыт создания международных горнолыжных курортов
В Комитете по туризму состоялся «круглый стол», посвященный международному опыту создания горнолыжных курортов, собравший ведущих экспертов, представителей государственной и частной сфер, а также специалистов туристической отрасли.
Мероприятие с приветственным словом открыл председатель Комитета по туризму Умид Шадиев, который подчеркнул значимость создания горнолыжных курортов для развития туризма в стране, привлечения инвестиций и повышения имиджа Узбекистана на международной арене.
Президент компании “Societe de Trois Vallees SA” Паскаль Де Тьерсан (Франция), рассказал о практиках и инновациях в области создания курортов мирового уровня, приводя примеры успешных проектов, таких как Куршевель во Франции.
Важной частью «круглого стола» стали доклады, посвященные созданию и развитию горнолыжных курортов в разных регионах Узбекистана. Участники рассказали о текущих проектах горнолыжных курортов в Узбекистане, а также о планах по развитию этой отрасли в стране, акцентируя внимание на ключевых инициативах, направленных на привлечение инвестиций и создание комфортных условий для отдыхающих.
В заключение мероприятия состоялись встречи формата B2B и B2G, в рамках которых участники обсудили перспективы сотрудничества и обменялись опытом.