Туркияда Алишер Навоий ҳайкали очилди
Туркия пойтахти Анқара шаҳрида Алишер Навоий ҳайкали очилди. Ўзбекистон мустақиллигининг 33 йиллигига бағишланган тантанали очилиш маросими Ўзбекистоннинг Туркиядаги элчиси Алишер Ағзамхўжаев иштирокида бўлиб ўтди.
У ёдгорликни ўрнатишда ҳисса қўшган барчага, жумладан, Кечиурен тумани ҳокимлиги ва Бошкент университети қошидаги Алишер Навоий илмий-тадқиқот маркази раҳбари Абдураҳмон Гўзалга миннатдорлик билдирди.
Шу пайтгача Москва, Душанбе, Остона, Токио, Минск, Шанхай, Сеул, Боку каби шаҳарларда Алишер Навоийга ҳайкаллар ўрнатилган. Элчи Анқарада ёдгорликнинг очилиши барча, жумладан, туркий халқлар учун ҳам катта шараф эканини таъкидлади.

В Турции установили памятник Алишеру Навои
В столице Турции, Анкаре, был торжественно открыт памятник Алишеру Навои. Церемония открытия, приуроченная к 33-летию независимости Узбекистана, прошла при участии посла Узбекистана в Турции Алишера Агзамходжаева.
Он выразил благодарность всем, кто содействовал установке памятника, включая администрацию района Кечиурен и Абдурахмана Гозала, руководителя Центра исследований Алишера Навои в Университете Башкента.
До этого момента памятники Алишеру Навои были установлены в таких городах, как Москва, Душанбе, Астана, Токио, Минск, Шанхай, Сеул и Баку. Посол отметил, что открытие памятника в Анкаре является большой честью для всех, включая тюркские народы.