Тўқаев Мирзиёевни «Медеу» тоғ-чанғи кластерида меҳмон қилди
Давлатимиз раҳбарига сел-сув тошқинларидан ҳимоя қилиш мақсадида денгиз сатҳидан 1750 метр баландликда барпо этилган «Медеу» тўғонининг яратилиш тарихи ва архитектуравий хусусиятлари ҳақида сўзлаб берилди.
«Медеу» тўғонининг тепасига 842 поғонадан иборат «Саломатлик зинапояси» олиб боради. 2011 йилда тўғон ёнида «Шимбулоқ» тоғ-чанғи масканига элтувчи 4,5 километр узунликдаги дор йўли қурилган.
«Медеу» спорт мажмуаси 1972 йилда барпо этилган бўлиб, денгиз сатҳидан 1700 метр баландликда жойлашган.
Мажмуа муз майдонининг юзаси 10,5 минг квадрат метр бўлиб, бир вақтда 3 минг нафаргача кишини қабул қила олади. Ҳар йили унга 400 мингдан ортиқ меҳмон ташриф буюради.
Бугунги кунда мажмуа спорт, туризм ва маданият кластери сифатида фаолият юритмоқда. Спорт мусобақалари, оммавий конки учиш, маданий тадбирлар, фестиваллар мунтазам ўтказиб келинмоқда.
2011 йилда бу ерда VII қишки Осиё ўйинлари, 2017 йилда Бутунжаҳон Универсиада мусобақалари ўтказилган.
Танишув чоғида Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари ёш фигурали учувчиларнинг кўргазмали чиқишларини томоша қилдилар.

Мирзиёев и Токаев посетили высокогорный кластер «Медеу» в Алматы
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев посетили высокогорный кластер «Медеу».
Лидер нашей страны был ознакомлен с историей создания и архитектурными особенностями плотины «Медеу», построенной на высоте 1750 метров над уровнем моря для защиты от селевых оползней.
К вершине плотины «Медеу» ведет «Лестница здоровья», состоящая из 842 ступеней. В 2011 году у плотины возведена канатная дорога протяженностью 4,5 километра до горнолыжного курорта «Шымбулак».
Спорткомплекс «Медеу» сооружен в 1972 году и расположен на высоте 1 700 м над уровнем моря.
Площадь ледового поля комплекса составляет 10,5 тысячи квадратных метров и вмещает до 3 тысяч человек. Ежегодно его посещают более 400 тысяч жителей и гостей Алматы.
В настоящее время комплекс функционирует как спортивный, туристический и культурный кластер. Здесь регулярно проводятся спортивные соревнования, массовые катания на коньках, культурные мероприятия и фестивали.
В 2011 году здесь прошли состязания VII зимних Азиатских игр, в 2017 году – соревнования Всемирной Универсиады.
Президенты Узбекистана и Казахстана совместно просмотрели показательные выступления молодых фигуристов.