БААда қийин аҳволда қолган уч ўзбекистонлик Ватанга қайтарилди
Ўзбекистон Бош консулхонаси берган маълумотга кўра, фуқаролар – И.Х., И.Г. ва унинг вояга етмаган фарзанди И.М. 2024 йил 22 декабрь куни яқин қариндошининг таклифи билан БААга келган ва Дубай шаҳрида ижара уйга жойлашган. Ўтган вақт мобайнида улар БААда бўлиш учун виза расмийлаштирмасдан ноқонуний яшаб келган.
Меҳмонларни БАА таклиф қилган шахс 23 февраль куни Қатарга чиқиб кетаётганлигини айтиб, алоқани узган. Март ойи бошида хонадон эгаси ижара пулини тўлаш кераклигини, агар ижара пули тўланмаса хонадонни тарк этишни талаб қилиб, ватандошларимизни кўчага ҳайдаган.
Бош консулхона ходимлари Амирликлардаги «Аёллар ва болаларга ёрдам кўрсатиш маркази» хайрия ташкилоти ва фаол ватандошларимиз билан биргаликда ёрдамга муҳтож юртдошларимизга барча зарур кўмак кўрсатишди.
Уларнинг БААда ноқонуний яшаб келган муддатда ҳисобланган 2 минг 178 АҚШ доллари миқдоридаги қарздорлик ушбу мамлакатнинг тегишли органлари билан олиб борилган музокаралар натижасида ижобий ҳал қилинди.
«Uzbekistan Airways» миллий авиакомпаниясининг БААдаги ваколатхонаси эса ушбу фуқароларнинг оиласи бағрига қайтиши учун «Дубай-Тошкент» ҳаво қатновига ҳеч қандай тўловларсиз чипта расмийлаштириб берди.

В Узбекистан возвращены трое женщин, оказавшиеся в сложной ситуации в Дубае
Трое женщин из Узбекистана, оказавшиеся в сложной ситуации в Дубае, были возвращены на родину. Об этом сообщает ИА «Дунё».
Трое гражданок Х.И., Г.И. и М.И., приехав в ОАЭ по приглашению родственницы, превысили лимит безвизового проживания и незаконно находились на территории этой страны в течение двух месяцев.
Пригласившее граждан лицо уехало в Катар, оставив гостей в арендованном доме, не заплатив за него арендную плату. В феврале этого года арендодатель выселил соотечественников, потребовав внести задолженность за аренду.
Они остались без крыши над головой и средств на питание и возвращение домой.
Сотрудники Генерального консульства совместно с благотворительной организацией «Центр помощи женщинам и детям» в ОАЭ и активными соотечественниками предоставили временное жилье, продукты питания и другие необходимые вещи, оказали консульско-правовую помощь и содействие их репатриации.
В результате переговоров дипломатов с правоохранительными и другими соответствующими органами Объединенных Арабских Эмиратов вопросы финансовой задолженности в размере 2178 долларов были закрыты.
Также представительство авиакомпании «Uzbekistan Airways» в ОАЭ оказало практическую помощь в оформлении билетов по маршруту Дубай-Ташкент.