39 нафар судланувчига нисбатан суд ҳукми эълон қилинди (тўлиқ рўйхат)
Бугун, 2023 йил 17 март куни, Бухоро вилоят суди биносида 2022 йил 1-2 июль кунлари Нукус шаҳрида оммавий  тартибсизликларни содир этганликда айбланаётган 39 нафар судланувчига оид жиноят ишини кўриб чиқиш бўйича суд жараёни тугаб, суд ҳукми эълон қилинди.
Ушбу жиноят иши Қорақалпоғистон Республикаси судининг жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати судьяси Даулетбай Разов раислигида биринчи инстанция судида кўриб чиқилди.
Эълон қилинган суд ҳукмига кўра:
Ислам Полатов Жиноят кодексининг 244-моддаси (оммавий тартибсизликлар) 3-қисми ва 244-1-моддаси (жамоат хавфсизлиги ва жамоат тартибига таҳдид соладиган материалларни тайёрлаш, сақлаш, тарқатиш ёки намойиш этиш) 3-қисми «а», «г» бандларида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 57-моддаси (енгилроқ жазо тайинлаш) қўлланилиб, 59 (бир неча жиноят содир этганлик учун жазо тайинлаш), 60 (бир неча ҳукм юзасидан жазо тайинлаш) моддалари тартибида 5 йил;
Полат Есенгельдиев Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244-1-моддаси 3-қисми «а» бандида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 59-моддаси тартибида 6 йил;
Камал Ешжанов ва Исламбек Аитмуратов Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбли деб топилиб, уларнинг ҳар бирига Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 6 йилдан;
Нурсултан Байлепесов ва Алпамыс Жумабеков Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 28,247-моддаси (ўқотар қуролни, ўқ-дориларни, ўқотар қуролнинг асосий қисмларини, портловчи моддаларни, портлатиш воситаларини ёки портлатиш қурилмаларини қонунга хилоф равишда эгаллаш) 3-қисми «а» бандида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, уларнинг ҳар бирига Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 59-моддаси тартибида 6 йилдан;
Даулеткелди Надирбаев, Адилбек Сариев, Конгратбай Бекполатов, Руслан Баимбетов, Қуанышбай Бахиев, Ислам Сапаров, Заирбек Пиржанов, Рахимжан Жумабаев, Айдос Есемуратов, Куанышбай Бегалиев ва Манас Рахманов Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбли деб топилиб, уларнинг ҳар бирига Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 7 йилдан;
Нусрет Бауетдинов Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 7 йил 6 ой;
Нурсултан Дуйсенбаев Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 28,247-моддаси 3-қисми «а» бандида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 59-моддаси тартибида 7 йил 6 ой;
Рустам Досымбетов, Нуратдийин Хабипов ва Замирбек Таджимуратов Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбли деб топилиб, уларнинг ҳар бирига Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 8 йилдан;
Азамат Алланазаров Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 247-моддаси 3-қисми «а» бандида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 59-моддаси тартибида 8 йил;
Асылбек Омирзаков Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 166-моддаси (талончилик) 2-қисми «а», «в» бандларида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 59-моддаси тартибида 8 йил;
Шарапат Аширбеков Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244-1-моддаси 3-қисми «а», «г» бандларида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 59-моддаси тартибида 8 йил;
Даўранбек Раманов Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244-1-моддаси 3-қисми «а», «г» бандларида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 59-моддаси тартибида 9 йил;
Омирбек Курбанов Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244-1-моддаси 3-қисми «а», «г» бандларида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 59-моддаси тартибида 10 йил 6 ой;
Оралбай Досназаров Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244-1-моддаси 3-қисми «а», «г» бандларида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, унга Жиноят кодексининг 59-моддаси тартибида 11 йил озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
Озодликдан махрум қилиш жазосига ҳукм этилганларга нисбатан тайинланган жазо муддатларини улар қамоққа олинган кундан бошлаб ҳисобланиб, 1 нафар судланувчи жазони қаттиқ тартибли колонияда, 27 нафар судланувчи жазони умумий тартибли колонияларда ўташ белгиланди.
Алымбай Мырзамбетов, Муратбай Пирлепесов, Алйшер Шарапов, Онгарбай Мамутов, Тимурбек Исмаилов, Расул Султаниязов, Абзал Наурызбаев, Нурмухаммед Генжебаев ва Амантай Сейтмуратов Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбли деб топилиб, уларнинг ҳар бирига Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 5 йилдан;
Абдималик Хожаназаров ва Есимқан Қанаатов Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми ва 244-1-моддаси 3-қисми «а», «б», «г» бандларида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, уларнинг ҳар бирига Жиноят кодексининг 57-моддаси қўлланилиб, 59-моддаси тартибида 5 йилдан озодликни чеклаш жазоси тайинланди.
Озодликни чеклаш жазосига ҳукм этилганларнинг дастлабки қамоқда ўтирган кунлари Жиноят кодексининг 62-моддаси шлаб туриш, қамоққа олиш ёки уй қамоғи вақтини ҳисобга олиш қоидалари) га асосан тайинланган жазодан чегирилиши белгиланди ва улар суд залида қамоқдан озод қилинди.
Р. Досымбетов, А. Алланазаров, Н. Дуйсенбаев, Н. Байлепесов, А. Жумабеков, К. Бекполатов, Р. Баимбетов, Қ. Бахиев, И. Сапаров, Н. Хабипов ва З. Пиржановнинг айбидан дастлабки тергов органи томонидан қўйилган Жиноят кодексининг 104-моддаси (қасддан баданга оғир шикаст етказиш) 3-қисми «а» банди (ушбу харакатлар Жиноят кодексининг 244-моддаси 3-қисми билан қамраб олинганлиги сабабли) ҳамда П. Есенгелдиевнинг айбидан Жиноят кодексининг 244-1-моддаси 3-қисми «г» банди (қўйилган айблов ўз тасдиғини топмаганлиги сабабли) чиқарилди.
Содир этилган жиноятлар оқибатида етказилган 6,5 миллиард сўмдан зиёд миқдордаги моддий зарарларни судланувчилардан солидар тартибда ундириш, судланувчиларга тегишли бўлиб жиноят иши доирасида хатловга олинган мол-мулкларни келтирилган зарарни қоплашга қаратиш белгиланди.
Мазкур ҳукмдан норози тарафлар Қорақалпоғистон Республикаси суди орқали Олий суднинг Жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати апелляция инстанциясига процессуал қонунчиликда белгиланган тартиб ва муддатларда шикоятлар беришга, прокурор эса протест билдиришга ҳақли эканлиги маълум қилинади, дейилади Олий суд ахборотида.

Вынесен приговор 39 обвиняемым за беспорядки в Нукусе (полный список)
Сегодня, 17 марта 2023 года, в здании Бухарского областного суда завершился судебный процесс по уголовному делу в отношении 39 фигурантов, обвиняемых в совершении массовых беспорядков в городе Нукусе 1-2 июля 2022 года, и оглашен приговор.
По информации Верховного суда, уголовное дело рассматривалось в суде первой инстанции под председательством судьи суда Республики Каракалпакстан Даулетбая Разова.
Согласно объявленному приговору:
Азамат Алланазаров был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 (Организация массовых беспорядков, сопровождающихся насилием над личностью, погромами, поджогами, повреждением или уничтожением имущества, сопротивлением представителю власти с применением или угрозой применения оружия либо других предметов, используемых в качестве оружия, а равно активное участие в массовых беспорядках) и п. «а» ч. 3 ст. 247 (Незаконное завладение огнестрельным оружием, боевыми припасами, основными частями огнестрельного оружия, взрывчатыми веществами, средствами взрывания или взрывными устройствами) УК РУз, и приговорен к 8 годам лишения свободы;
Асылбек Омирзаков был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а, в» ч. 2 ст. 166 (Грабеж) УК РУз, и приговорен к 8 годам лишения свободы;
Даулеткелди Надирбаев, Адилбек Сариев, Конгратбай Бекполатов, Руслан Баимбетов, Куанышбай Бахиев, Ислам Сапаров, Заирбек Пиржанов, Рахимжан Жумабаев, Айдос Есемуратов, Куанышбай Бегалиев и Манас Рахманов были признаны виновными в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 244 УК РУз, и приговорены к 7 годам лишения свободы;
Дауранбек Раманов был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 244-1 (Изготовление, хранение, распространение или демонстрация материалов, содержащих угрозу общественной безопасности и общественному порядку) УК РУз, и приговорен к 9 годам лишения свободы;
Ислам Полатов был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а,г» ч. 3 ст. 244-1 УК РУз, и приговорен к 5 годам лишения свободы;
Исламбек Аитмуратов и Камал Ешжанов были признаны виновными в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 244 УК РУз, и приговорены к 6 годам лишения свободы;
Нурсултан Байлепесов и Алпамыс Жумабеков были признаны виновными в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 247 УК РУз, и приговорены к 6 годам лишения свободы каждый;
Нурсултан Дусейнбаев был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 247 УК РУз, и приговорен к 7 годам и 6 месяцам лишения свободы;
Нусрет Бауетдинов был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 244 УК РУз, и приговорен к 7 годам и 6 месяцам лишения свободы;
Омирбек Курбанов был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 244-1 УК РУз, и приговорен к 10 годам и 6 месяцам лишения свободы;
Оралбай Досназаров был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 244-1 УК РУз, и приговорен к 11 годам лишения свободы;
Полат Есенгельдиев был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 244-1 УК РУз, и приговорен к 6 годам лишения свободы;
Рустам Досымбетов, Нуратдийин Хабипов и Замирбек Таджимуратов были признаны виновными в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 244 УК РУз, и приговорены к 8 годам лишения свободы;
Шарапат Аширбеков был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а» ч. 3 ст. 244-1 УК РУз, и приговорен к 8 годам лишения свободы.
Сроки назначенных наказаний исчисляются со дня взятия их под стражу, при этом один подсудимый был приговорен к отбыванию наказания в колонии строгого режима, а 27 – в колонии общего режима.
Алымбай Мырзамбетов, Муратбай Пирлепесов, Алишер Шарапов, Онгарбай Мамутов, Тимурбек Исмаилов, Расул Султаниязов, Абзал Наурызбаев, Нурмухаммед Генжебаев и Амантай Сейтмуратов были признаны виновными в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 244 УК РУз, и приговорены к 5 годам ограничения свободы.
Аблималик Хожаназаров и Есимкан Канаатов были признаны виновными в совершении преступлений, предусмотренных ч. 3 ст. 244 и п. «а, б, г» ч. 3 ст. 244-1 УК РУз, и приговорены к 5 годам ограничения свободы.
Тем, кто был приговорен к ограничению свободы, был сделан вычет из наказания согласно ст. 62 УК РУз, и они были освобождены из-под стражи в зале суда.
С подсудимых Р. Досымбетова, А. Алланазарова, Н. Дуйсенбаева, Н. Байлепесова, А. Жумабекова, К. Бекполатова, Р. Баимбетова, К. Бахиева, И. Сапарова, Н. Хабипова и З. Пиржанова были сняты обвинения по п. «а» ч. 3 ст. 104 (Умышленное тяжкое телесное повреждение, причинённое двум или более лицам), так как данные действия предусмотрены ч. 3 ст. 244 УК РУз.
С подсудимого П. Есенгелдиева снято обвинение по п. «г» ч. 3 ст. 244-1, так как оно не нашло подтверждения.
Суд также постановил взыскать с подсудимых в солидарном порядке материальный ущерб в размере более 6,5 млрд сумов и направить имущество, арестованное в рамках уголовного дела, принадлежащее подсудимым, на возмещение этого ущерба.
Несогласным с приговором доводится до сведения, что они вправе подать жалобу в апелляционный суд в порядке и сроки, установленные процессуальным законодательством, а прокурор - право на протест, через суд Республики Каракалпакстан в апелляционную коллегию Верховного суда.