Оқтовдаги авиаҳалокат бўйича вазиятни Озарбайжон президенти шахсий назоратига олди
Боку–Грозний самолёти Оқтов (Қозоғистон)да ҳалокатга учраганидан сўнг Озарбайжон президенти Илҳом Алиев Россияга ташрифини бекор қилиб вазиятни шахсий назоратига олди. Бу ҳақда Озарбайжон президентининг матбуот хизмати баёнот берди.
Алиев 25-26 декабр кунлари Санкт-Петербург шаҳрида МДҲ давлатлари раҳбарларининг норасмий учрашуви ҳамда Евроосиё иқтисодий кенгашининг навбатдаги йиғилишида қатнашиш учун Россияга учаётган эди.
Хабарга кўра, Оқтовдаги ҳалокат пайтида Илҳом Алиевнинг самолёти Россия ҳаво кенгликларида бўлган. Унга хабарни етказишганидан сўнг дарҳол самолётни ортга қайтаришни буюрган.
Эслатиб ўтамиз, Azerbaijan Airlines компаниясига қарашли самолёт бугун, 25 декабр тонгида Қозоғистон ғарбидаги Оқтов шаҳри яқинида қулаб тушган. Грознийда туман қалинлиги боис Махачқалъага йўналтирилган самолёт қушлар галасига тўқнашганидан сўнг (айрим маълумотларга кўра, кислород баллони портлаган) экипаж командири самолётни Оқтов аэропортига қўндиришга қарор қилган.
Маълумотларга кўра, самолётда 62 йўловчи ва 5 нафар экипаж аъзоси бўлган. Қозоғистон ССВ 28 киши омон қолганини маълум қилди.

Ильхам Алиев взял под личный контроль ситуацию с авиакатастрофой в Актау
Президент Азербайджана Ильхам Алиев прервал свой визит в Россию в связи с авиакатастрофой в Актау, и взял ситуацию под свой личный контроль, говорится в заявлении пресс-службы азербайджанского лидера.
Напомним, что летевший из Баку в Грозный самолет Azerbaijan Airlines потерпел крушение утром 25 декабря недалеко от города Актау на западе Казахстана. По данным Росавиации, после столкновения самолета с птицами командир решил идти на запасной аэродром в Актау. На борту, по предварительной информации, находились 62 пассажира и пять членов экипажа. По данным Минздрава Казахстана, выжили 28 человек.
«Президенту Ильхаму Алиеву, отбывшему в Российскую Федерацию для участия в неформальном саммите глав государств-участников СНГ... во время нахождения в воздушном пространстве РФ, было доложено об авиакатастрофе. Глава государства дал поручение срочно вернуться. Находясь в самолете, глава государства дал необходимые поручения соответствующим госструктурам по расследованию причин катастрофы и принятию незамедлительных мер. Вопросы, связанные с авиакатастрофой, находятся на личном контроле главы государства», - говорится в заявлении.