O‘zbekistonlik kurashchilar xalqaro turnirda 20 ta medal qo‘lga kiritdi
Belbog‘li kurash bo‘yicha Hindistonda bo‘lib o‘tgan  xalqaro turnirda O‘zbekiston terma jamoasi 20 ta medal qo‘lga kiritdi. Bu haqda «Dunyo» AA ma’lum qildi.
Rotak shahri mezbonlik qilgan turnirda Hindiston, Rossiya va O‘zbekistondan sportchilar ishtirok etishdi. Kurashchilar belbog‘li kurashning klassik va erkin yo‘nalishlarida gilamga chiqdi. O‘zbekiston terma jamoasi tarkibida Hanaboy O‘rayimov, Abbos Ahmadjonov, Murodjon Hamidov, Dostonbek Obidjonov, Samandar Abdusalomov, Azimjon Yo‘ldoshev, Farangiz Abdunabiyeva va Shirinoy Yo‘ldoshevalar oltin medallarni qo‘lga kiritdi.
Turnir davomida uch mamlakat vakillari o‘zaro kelishib, ushbu musobaqani har yili tashkil qilishni kelishib oldi. Shuningdek, tomonlar 2026-yilgi musobaqa mezbornligini O‘zbekistonga berishdi.

Спортсмены Узбекистана завоевали 20 медалей на международном турнире по борьбе на поясах
Представители сборной Узбекистана по борьбе на поясах завоевали 20 медалей на международном турнире в Индии, сообщает ИА «Дунё».
В соревнованиях, которые прошли в рамках Молодёжного фестиваля в городе Ротаке индийского штата Харьяна, приняли участие спортсмены из Узбекистана, Индии и России.
Палваны соревновались в классическом и вольном стилях борьбы на поясах.
По итогам турнира представители нашей страны завоевали 20 медалей в различных весовых категориях. Ханабой Ураимов, Аббос Ахмаджонов, Муроджон Хамидов, Достонбек Обиджонов, Самандар Абдусаломов, Азимжон Юлдашев, Фарангиз Абдунабиева и Шириной Юлдашева поднялись на самую высокую ступень пьедестала, и в их честь прозвучал Государственный гимн Узбекистана.
По словам председателя Федерации борьбы на поясах Узбекистана Равшана Дастирова, достигнута договоренность с представителями Индии и России о проведении этого товарищеского турнира на ежегодной основе. В 2026 году соревнования примет Узбекистан.
В этом году запланировано проведение ряда международных соревнований по борьбе на поясах. Самый крупный из них – чемпионат мира состоится в мае в городе Нукусе.