Isitish mavsumida ayrim toifa oilalarga 1 mln so‘mdan moddiy yordam ajratiladi
2025/2026 yilgi isitish mavsumida aholining ehtiyojmand qatlamini qo‘shimcha moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash maqsadida joriy yilning noyabr oyida ayrim toifa oilalarga 1 million so‘mdan bir martalik moddiy yordam ajratiladi.
• Reyestrlarga kiritilgan oilalarga;
• «mahalla yettiligi» xulosasi asosida Reyestrlarga kiritilmagan, biroq yordamga muhtoj oilalarga. Bunda «mahalla yettiligi» tomonidan qo‘shimcha ro‘yxat shakllantirilishida, birinchi navbatda, quyidagilar inobatga olinadi:
• boquvchisini yo‘qotgan oilalar;
• a’zolari I yoki II guruh nogironi bo‘lgan shaxslardan iborat bo‘lgan oilalar;
• nogironligi bo‘lgan bolalarni parvarishlayotgan oilalar;
• uzoq muddatli davolanishni talab etadigan kasalliklar bilan kasallangan shaxslar yashovchi oilalar;
• o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz yashovchi shaxslar hamda yolg‘iz yashovchi keksalar;
• nogironligi bo‘lgan shaxslar;
• 3 va undan ortiq oila yashaydigan xonadonlarda hamda gaz ta’minoti bo‘lmagan va markazlashtirilgan tartibda isitilmaydigan ko‘p qavatli uylarda yashovchi oilalar.
Qo‘shimcha ravishda shakllantiriladigan ro‘yxatdagi oilalar soni Reyestrlarga kiritilgan oilalar sonining 40 foizidan oshmasligi lozim.

В отопительный сезон малообеспеченным семьям выделят по 1 млн сумов
Согласно постановлению президента, в целях оказания дополнительной материальной поддержки нуждающемуся населению в отопительный сезон 2025/2026 годов в ноябре текущего года будет выделена единовременная материальная помощь в размере 1 млн. сумов следующим семьям:
• семьям, включенным в Реестры;
• семьям, которые на основании заключения «махаллинской семерки» не включены в Реестры, но нуждаются в помощи. При этом, при формировании «махаллинской семеркой» дополнительного списка в первую очередь будут учитываться:
• семьи, потерявшие кормильцев;
• семьи, в составе которых есть инвалиды I или II группы;
• семьи, воспитывающие детей с ограниченными возможностями;
• семьи, в которых есть люди с заболеваниями, требующими длительного лечения;
• одинокие люди и одинокие пожилые люди, нуждающиеся в постороннем уходе;
• лица с инвалидностью;
• семьи, проживающие в квартирах по 3 и более семей, а также семьи, проживающие в многоэтажных домах без газоснабжения и централизованного отопления.
Количество семей в списке, подлежащем формированию дополнительно, не должно превышать 40 процентов от числа семей, включенных в Реестры.